Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Ile razy słyszeliśmy, że Mac to więcej niż bezpieczny i niezniszczalny system? Apple od lat dba o jego bezpieczeństwo poprzez niejawność, czyli innymi słowy, własne oprogramowanie, produkt flagowy i gwarancję marki.
Dziś jednak, gdy Mac nie jest już wyborem mniejszości, system Steve’a Jobsa stał się kolejnym ulubionym celem hakerów i cyberprzestępców. Rynek zareagował na to opracowaniem konkretnych narzędzi ochrony dla komputerów Mac, podczas gdy Apple pracuje nad optymalizacją swojego systemu w każdej wersji.
Wiedza o tym, jakie narzędzia są dostępne dla komputerów Mac, a które są już zawarte w naszym komputerze, pomoże nam zachować bezpieczeństwo i wybrać najlepszą strategię, która pasuje do naszych potrzeb i użytkowania sprzętu.
Cyberbezpieczeństwo jest dziś powszechną i niezbędną praktyką we wszystkich systemach operacyjnych. Celem jest zapewnienie ochrony przed atakami i kradzieżą przez cyberprzestępców, którzy szukają informacji osobistych lub poufnych przechowywanych na naszych komputerach lub się do nich włamują, aby wykorzystać je dla własnych korzyści.
Narzędzia cyberbezpieczeństwa pomagają nam zminimalizować nasz ślad w Internecie, a tym samym zwiększyć naszą prywatność i bezpieczeństwo. Pod tym względem wyróżniają się sieci VPN dla komputerów Macbook, które zawierają zaawansowane technologie ochrony zdolne do łączenia się z Internetem za pośrednictwem serwerów pośrednich, dzięki czemu nasz adres IP – nasz identyfikator w sieci – jest zastępowany adresem IP bezpiecznego serwera, uniemożliwiając innym śledzenie naszego połączenia.
Ten rodzaj usługi VPN szyfruje również wszelkie informacje opuszczające nasz komputer, uniemożliwiając w ten sposób dostęp do nich podczas ich transferu do miejsca przeznaczenia. Jest to niezbędne na przykład podczas korzystania z publicznych sieci Wi-Fi do łączenia się z Internetem.
Jednym z najlepszych i najłatwiejszych sposobów ochrony komputera Mac jest posiadanie najnowszej wersji systemu operacyjnego i praca ze zaktualizowanym oprogramowaniem pobranym ze sklepu Mac App Store.
Aktualizacje systemu zwykle zawierają między innymi poprawki bezpieczeństwa.
Jak zaktualizować system komputera Mac?
Za pomocą Panelu Preferencji Systemowych naszego komputera możemy ustawić, że gdy pojawią się aktualizacje, otrzymamy powiadomienie od MacOs lub że te aktualizacje, niezależnie od tego, czy będą to pliki danych systemowych, aktualizacje zabezpieczeń, czy oficjalne oprogramowanie, zostaną zainstalowane automatycznie.
Dowiedzieć się, czy pracujemy z najnowszymi dostępnymi wersjami, a system w naszym Macu jest aktualny, można poprzez sprawdzenie w tym samym panelu, czy są dostępne aktualizacje. Jeśli zaznaczyliśmy opcję automatycznych aktualizacji, Mac będzie rutynowo wykonywać to zadanie za nas.
Domyślne ustawienia zabezpieczeń komputera Mac można znacznie poprawić, ręcznie konfigurując warunki bezpieczeństwa i prywatności na naszym komputerze.
Jak zmienić preferencje Prywatności i Bezpieczeństwa na komputerze Mac?
Klikając w zakładkę „Prywatność” opcji „Bezpieczeństwo i Prywatność” w Panelu sterowania, mamy możliwość ustawienia jakie informacje nasz komputer może udostępniać innym przez Internet i w sieci oraz jakie aplikacje będą miały dostęp do naszych danych i plików.
W ten sam sposób, ale poprzez zakładkę „Bezpieczeństwo” możliwe jest wprowadzenie hasła dostępu do różnych zadań i operacji komputera, a poprzez narzędzie „FileVault” można zapewnić szyfrowanie, na przykład, naszych danych osobowych lub niektórych dokumentów, do których odblokowania wymagane będzie hasło.
Istnieją programy antywirusowe opracowane specjalnie dla komputerów Mac. Niektóre z nich są przeznaczone do zwalczania określonych zagrożeń, ale ogólnie większość z nich oferuje szeroki zakres usług pomagających chronić nasze komputery.
Oferta antywirusów dla komputerów Mac, zarówno bezpłatnych, jak i płatnych, jest obecnie znacznie szersza niż kilka lat temu. Wśród najbardziej kompletnych i zaawansowanych można wyróżnić antywirusy z funkcjami ochrony przed złośliwym oprogramowaniem w czasie rzeczywistym, narzędziami przed kradzieżą tożsamości cyfrowej, ochroną przed oprogramowaniem szpiegującym oraz funkcją zaawansowanej detekcji i usuwania programów do szantażowania.
Apple ma natywną funkcję Time Machine, która tworzy kopie zapasowe naszego dysku twardego na osobnym, dodatkowym dysku, dzięki czemu w razie ataku lub awarii możemy odzyskać wszystkie informacje.
Wiele programów antywirusowych oferuje usługę zwykłej kopii zapasowej lub kopii zapasowej w chmurze, jako środek zapobiegawczy przed błędami zapisu na dysku, kradzieżą urządzeń, a nawet przed przejęciem danych i oprogramowaniem ransomware.
Fot.: materiał prasowy Klienta