Jakie składniki są dedykowane sportowcom?

Jakie składniki są dedykowane sportowcom?
/
/
Biohacking
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Aktywny tryb życia i regularne uprawianie sportu to bardzo zdrowa praktyka. Wielu lekarzy podkreśla dobroczynny wpływ ruchu na zdrowie. Nie można jednak zapominać, że trening jest dla organizmu dużym wysiłkiem. Jeśli żyjesz aktywnie, musisz wspierać swoje ciało dobrze przemyślaną, zbilansowaną dietą oraz suplementami. Oto kilka składników, które są szczególnie ważne w diecie sportowców.   

Białko  

Ten składnik diety obrósł w świecie sportowym w wiele mitów. Białko jest uważane za podstawę diety sportowej, co jest prawdą. Szkodliwym mitem jest jednak to, że zdaniem wielu domorosłych dietetyków, białka nie da się przedawkować. Zbyt bogata w proteiny dieta może prowadzić do wahań masy ciała i problemów z przybraniem na wadze. Dużo lepiej jest skupić się na równowadze i dbać o to, by żadnego ze składników odżywczych nie było ani za dużo, ani za mało.   

Jeśli zależy Ci na tym, aby szybko przybrać na masie i rozbudować tkankę mięśniową, białka rzeczywiście powinno być w diecie nieco więcej. Warto wprowadzić do jadłospisu produkty, takie jak mięso, warzywa strączkowe, nabiał i jajka. Na rynku dostępne są także suplementy diety dla sportowców. Według producenta, gainery pomagają w zbudowaniu i utrzymaniu masy mięśniowej oraz uzupełnianiu codziennej zalecanej dawki kalorii.   

Innym rodzajem suplementów białkowych jest HMB. Jak zapewnia producent, tego typu preparaty wspomagają produkcję białek mięśniowych, jednocześnie redukując tkankę tłuszczową. Takie działanie przyczynia się do rozbudowy beztłuszczowej masy ciała. W codziennej diecie tę grupę aminokwasów można znaleźć między innymi w cytrusach, mleku, mięsie i rybach, a także w czerwonym winie.  

Węglowodany   

Dla organizmu cukry złożone i proste są podstawowym paliwem. To właśnie węglowodany przetwarzane są w ciele na energię, której na treningu nie może zabraknąć. Niektórzy sportowcy decydują się na wprowadzenie diety niskowęglowodanowej. Wyeliminowanie cukru może mieć pewne korzyści, jednak utrzymanie organizmu w stanie ketozy bywa problematyczne. 

Chcąc zdrowo się odżywiać, należy szukać w diecie źródeł cukrów złożonych, a nie prostych. Węglowodany złożone są o wiele lepiej przyswajalne i uwalniają się do organizmu w postaci energii przez dłuższy czas i w bardziej zrównoważony sposób. Wśród sportowców jednym z najpopularniejszych źródeł węglowodanów są kasze i ryż. Dodatkową porcję energii do ćwiczeń mogą dostarczyć także suplementy. Producenci takich preparatów twierdzą, że przedtreningówki są uzupełnieniem diety w wysokiej jakości l-argininę oraz witaminy z grupy B. Skok energii i wytrzymałości organizmu wynika z zawartości kofeiny. Według producentów przedtreningówki zmniejszają poziom zmęczenia i dają większą “pompę” mięśniową.   

Tłuszcze  

Podczas planowania swojej diety nie można zapominać o tłuszczach. Ten składnik często jest demonizowany, a nawet zaleca się jego całkowitą eliminację z jadłospisu. Tłuszcz jest jednak bardzo potrzebny i zdrowy. Jego nadmiar odkłada się oczywiście w organizmie pod postacią tkanki tłuszczowej, ale przyswajany w umiarze, wpływa na gospodarkę hormonalną oraz pomaga w przyswajaniu witamin. Kluczem do sukcesu jest tu zachowanie umiaru. Pamiętaj, że tłuszcze są wysokokaloryczne, przez co należy z nimi uważać, jeśli zależy Ci na redukcji masy ciała. Podnoszą one kaloryczność posiłków, ale jednocześnie mają wiele zdrowotnych benefitów. 

Fot.: Total Shape/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Tour de Zwift – kolarski wyścig w Twoim domu!
/
Tour de Zwift – kolarski wyścig w Twoim domu!
Światowy lockdown przyniósł wiele dramatycznych konsekwencji gospodarczych, ale akurat nie dla branży gamingowej. Na przestrzeni minionych miesięcy nastąpił bowiem gigantyczny […]
Trackery dla piłkarzy – czemu to służy?
/
Trackery dla piłkarzy – czemu to służy?
Jak najskuteczniej monitorować zawodników piłkarskich i osiągane przez nich wyniki? Z pomocą przychodzą nowoczesne urządzenia, jakimi są trackery. To doskonały […]
5 najpopularniejszych aplikacji mobilnych klubów piłkarskich
/
5 najpopularniejszych aplikacji mobilnych klubów piłkarskich
Największe kluby piłkarskie muszą posiadać perfekcyjnie dopracowane aplikacje mobilne. Oto najpopularniejsze z nich!