Jakie składniki są dedykowane sportowcom?

Jakie składniki są dedykowane sportowcom?
/
/
Biohacking
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Aktywny tryb życia i regularne uprawianie sportu to bardzo zdrowa praktyka. Wielu lekarzy podkreśla dobroczynny wpływ ruchu na zdrowie. Nie można jednak zapominać, że trening jest dla organizmu dużym wysiłkiem. Jeśli żyjesz aktywnie, musisz wspierać swoje ciało dobrze przemyślaną, zbilansowaną dietą oraz suplementami. Oto kilka składników, które są szczególnie ważne w diecie sportowców.   

Białko  

Ten składnik diety obrósł w świecie sportowym w wiele mitów. Białko jest uważane za podstawę diety sportowej, co jest prawdą. Szkodliwym mitem jest jednak to, że zdaniem wielu domorosłych dietetyków, białka nie da się przedawkować. Zbyt bogata w proteiny dieta może prowadzić do wahań masy ciała i problemów z przybraniem na wadze. Dużo lepiej jest skupić się na równowadze i dbać o to, by żadnego ze składników odżywczych nie było ani za dużo, ani za mało.   

Jeśli zależy Ci na tym, aby szybko przybrać na masie i rozbudować tkankę mięśniową, białka rzeczywiście powinno być w diecie nieco więcej. Warto wprowadzić do jadłospisu produkty, takie jak mięso, warzywa strączkowe, nabiał i jajka. Na rynku dostępne są także suplementy diety dla sportowców. Według producenta, gainery pomagają w zbudowaniu i utrzymaniu masy mięśniowej oraz uzupełnianiu codziennej zalecanej dawki kalorii.   

Innym rodzajem suplementów białkowych jest HMB. Jak zapewnia producent, tego typu preparaty wspomagają produkcję białek mięśniowych, jednocześnie redukując tkankę tłuszczową. Takie działanie przyczynia się do rozbudowy beztłuszczowej masy ciała. W codziennej diecie tę grupę aminokwasów można znaleźć między innymi w cytrusach, mleku, mięsie i rybach, a także w czerwonym winie.  

Węglowodany   

Dla organizmu cukry złożone i proste są podstawowym paliwem. To właśnie węglowodany przetwarzane są w ciele na energię, której na treningu nie może zabraknąć. Niektórzy sportowcy decydują się na wprowadzenie diety niskowęglowodanowej. Wyeliminowanie cukru może mieć pewne korzyści, jednak utrzymanie organizmu w stanie ketozy bywa problematyczne. 

Chcąc zdrowo się odżywiać, należy szukać w diecie źródeł cukrów złożonych, a nie prostych. Węglowodany złożone są o wiele lepiej przyswajalne i uwalniają się do organizmu w postaci energii przez dłuższy czas i w bardziej zrównoważony sposób. Wśród sportowców jednym z najpopularniejszych źródeł węglowodanów są kasze i ryż. Dodatkową porcję energii do ćwiczeń mogą dostarczyć także suplementy. Producenci takich preparatów twierdzą, że przedtreningówki są uzupełnieniem diety w wysokiej jakości l-argininę oraz witaminy z grupy B. Skok energii i wytrzymałości organizmu wynika z zawartości kofeiny. Według producentów przedtreningówki zmniejszają poziom zmęczenia i dają większą “pompę” mięśniową.   

Tłuszcze  

Podczas planowania swojej diety nie można zapominać o tłuszczach. Ten składnik często jest demonizowany, a nawet zaleca się jego całkowitą eliminację z jadłospisu. Tłuszcz jest jednak bardzo potrzebny i zdrowy. Jego nadmiar odkłada się oczywiście w organizmie pod postacią tkanki tłuszczowej, ale przyswajany w umiarze, wpływa na gospodarkę hormonalną oraz pomaga w przyswajaniu witamin. Kluczem do sukcesu jest tu zachowanie umiaru. Pamiętaj, że tłuszcze są wysokokaloryczne, przez co należy z nimi uważać, jeśli zależy Ci na redukcji masy ciała. Podnoszą one kaloryczność posiłków, ale jednocześnie mają wiele zdrowotnych benefitów. 

Fot.: Total Shape/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Gadżety dla poszukiwaczy skarbów
/
Gadżety dla poszukiwaczy skarbów
Poszukiwanie skarbów przy użyciu wykrywacza metali jest świetnym sposobem na spędzanie wolnego czasu. Dowiedz się, jakie gadżety przydadzą się podczas takiej wyprawy.
Tradycji stanie się zadość. Apple Watch Series 7 z szeregiem nowych funkcji!
/
Tradycji stanie się zadość. Apple Watch Series 7 z szeregiem nowych funkcji!
Wzorem minionych lat, Apple postanowiło nieco odświeżyć swoją bogatą ofertę urządzeń elektronicznych. Innowacje dotyczą również gadżetów wearables, w tym oczywiście […]
Na co zwrócić uwagę przy projektowaniu firmowej strony internetowej?
/
Na co zwrócić uwagę przy projektowaniu firmowej strony internetowej?
Stworzenie strony internetowej dla firmy wcale nie jest tak łatwym zadaniem, jak mogłoby się wydawać.