Wielu rowerzystów nie wyobraża sobie wycieczki rowerowej bez udziału ulubionej aplikacji. Jedną z najchętniej pobieranych jest Kamoot, którego weźmiemy pod lupę w tym artykule.
Kamoot to prawdziwy gigant jeśli chodzi o rynek aplikacji fitness – na całym świecie pobrało go już ponad 8 milionów użytkowników! Aż połowa z nich to rowerzyści, do których aplikacja jest notabene kierowana, choć chętnie korzystają z niej również wspinacze. Tak ogromna popularność, którą od jakiegoś czasu cieszy się Kamoot, nie wzięła się znikąd, bowiem ma on do zaoferowania niezwykle szeroką gamę przydatnych funkcji. Przyjrzyjmy się bliżej kilku z nich!
Prawdopodobnie najciekawszy w Kamoocie jest fakt, że dostępne w aplikacji trasy, czyli tzw. „tours”, w dużej mierze tworzą nie algorytmy, a użytkownicy, którzy mogą za pośrednictwem tej zakładki rekomendować poszczególne miejsca lub udzielać wskazówek. Możemy zatem zaplanować trasę w oparciu nie tylko o suche dane, ale także ludzkie doświadczenia, opinie. Już to czyni z Kamoota wyjątkową aplikację, a przecież sami również mamy niepowtarzalną możliwość udostępnienia swoich ulubionych szlaków znajomym. Stworzoną trasę możemy zapisać na swoim profilu. Warto zaznaczyć, że jest to funkcja całkowicie bezpłatna, a zatem nie pozostaje nic innego, jak tylko z niej korzystać!
Przydatną funkcją Kamoota jest także analiza danych nachylenia powierzchni na podstawie OpenStreetMaps. Na podstawie wybranego przez nas roweru (w przypadku miłośników tras górskich będzie to oczywiście MTB) aplikacja tworzy optymalną dla nas trasę. Można przy tym zaplanować szlak prowadzący w jedną stronę lub obie, a nawet okrężny. Kamoot określa jednocześnie poziom trudności danej trasy, dzięki czemu użytkownik wie z jakim wyzwaniem przyjdzie mu się zmierzyć. Widać gołym okiem, że Kamoot został zaprojektowany specjalnie z myślą o zapalonych rowerzystach.
Stosunkowo nową i interesującą funkcją dostępną w Kamoocie jest wyznaczanie tras pod względem ich podjeżdżalności. Tego rodzaju opcja może okazać się nieoceniona przede wszystkim w przypadku tras prowadzących w dół, pod które najpierw należałoby podjechać. Każdy wyznawca MTB zdaje sobie sprawę, że niektóre z nich najzwyczajniej w świecie nie nadają się do jazdy pod górę. Na szczęście korzystając z Kamoota będziemy wiedzieć wiele na temat trasy jeszcze przed wyjazdem w nieznane. Aplikacja przeprowadzi nas przez szlak w taki sposób, by pominąć fragmenty, pod które nie da się podjechać.
Jak większość dostępnych obecnie na rynku aplikacji, Kamoot posiada również płatne konto premium, które umożliwi nam jeszcze bardziej wyczerpujące wykorzystanie wszystkich dostępnych funkcji. Istnieje na przykład opcja wykupienia nawigacji danego regionu offline. Każdy region kosztuje 3,99, zaś za 29,99 możemy wykupić cały świat. Na szczęście Kamoot nawet w wersji podstawowej oferuje nam bardzo wiele, w związku z czym premium nie jest niezbędne, choć bez dwóch zdań stanowi wartościowy dodatek.
Zdj. główne: Robert Penaloza/unsplash.com