ReSpo.Vision – nowy (trój)wymiar analityki sportowej

ReSpo.Vision – nowy (trój)wymiar analityki sportowej
/
/
Innowacje
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Czy współczesny sport ma szansę bytu bez rozwiniętej technologii umożliwiającej dokładne pomiary? Trudno to sobie wyobrazić. ReSpo.Vision ma szansę wywołać niemałe zamieszanie w sportowym świecie i to nie tylko na piłkarskich boiskach.

Analityka – czyli po co są zbierane dane od sportowców?

Już dawno minęły czasy, w których do tego, aby osiągnąć sportowy sukces, wystarczyły dobre chęci oraz regularny i intensywny trening. Obecnie coraz większe znaczenie ma analityka sportowa. Miliony są wydawane na to, aby uzyskać dokładne dane obrazujące m.in. stopień przygotowania sportowca do zawodów. Analizuje się nie tylko parametry treningowe, lecz także reakcje organizmu na różnorakie bodźce czy sposób poruszania się ciała.

Rewolucja w sporcie jest tuż za rogiem!

ReSpo.Vision to projekt, który nie tak dawno otrzymał aż 4,5 mln dofinansowania na dalszy rozwój i udoskonalanie technologii, która ma być przyszłością sportu. Póki co wykorzystywana jest jedynie do dokładnej analizy rozgrywek piłkarskich, jednak wkrótce jest szansa na to, że z najnowszych zdobyczy technologicznych będą mogli korzystać również przedstawiciele innych dyscyplin sportowych.

Jak działa ReSpo.Vision?

To unikatowe rozwiązanie, które bazuje na istniejącej już infrastrukturze. Pozwala śledzić 20 części ciała zawodnika. Rewolucja polega na tym, że otrzymywany obraz jest trójwymiarowy. To esencja najlepszych właściwości sztucznej inteligencji, uczenia maszynowego, computer vision i data science. 

Rewolucja polega na tym, że system wykorzystuje wyłącznie tę infrastrukturę, która już znajduje się na obiekcie sportowym. Zawodnicy nie muszą korzystać z żadnych dodatkowych czujników, które mogłyby powodować dyskomfort lub utrudniałyby swobodne poruszanie. Dzięki zastosowanym rozwiązaniom można znacznie obniżyć koszty związane ze szczegółową analityką sportową.

Jak zatem działa ReSpo.Vision? System pozyskuje informacje z kamer umieszczonych na boisku piłkarskim. Są to kamery, które podczas rozgrywek rejestrują obraz wykorzystywany przez stacje telewizyjne do transmisji. Co ciekawe, ten system pozwala dokładnie analizować nie tylko mecze rozgrywane na żywo, lecz również spotkania, które kamery zarejestrowały w przeszłości.

Zainteresowanie największych klubów piłkarskich

Wszechstronne zastosowanie systemu ReSpo.Vision i jego niezwykła dokładność, a także złożoność czynników analitycznych sprawiają, że zainteresowanie technologią wykazują renomowane kluby piłkarskie. Tak naprawdę, to wystarczy zaledwie jedna kamera do tego, aby zarejestrować spotkanie, a następnie uzyskać jego analizę. System został przygotowany w taki sposób, by przekazywać dokładne dane pozycyjne zawodników w 3D. 

Rewolucja tylko w piłce nożnej?

Wszystko wskazuje na to, że rewolucją w zakresie analityki sportowej będą mogły wkrótce cieszyć się także i inne dyscypliny. Dzięki otrzymanemu dofinansowaniu będą mogły być prowadzone prace, których celem jest rozszerzenie działalności. Potrzebny jest do tego dalszy rozwój technologii oraz wprowadzenie takich zmian, które dostosują system do innych rozgrywek sportowych. 

Warto śledzić najnowsze informacje pojawiające się w temacie analizy danych w sporcie. To fascynujący temat, który w dużej mierze decyduje o tym, w jakim kierunku ma być prowadzony dalszy trening zawodnika.

Przeczytaj też: https://techmove.pl/innowacje/krolestwo-liczb-i-statystyk-jak-dziala-instat-sport/

Zdjęcie główne: Omar Ramadan/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Lepszy od Xiaomi Mi Band 5? Recenzja Samsung Galaxy Fit 2 (Szymon Kosek)
/
Lepszy od Xiaomi Mi Band 5? Recenzja Samsung Galaxy Fit 2 (Szymon Kosek)
Niedawno na rynku pojawiła się upragede’owana wersja popularnej opaski Samsung Galaxy Fit. Czym najnowszy model smartbanda różni się od swojego […]
Wyjątkowe buty lekkoatletycznej mistrzyni – jak wykonane jest obuwie Tobi Amusan?
/
Wyjątkowe buty lekkoatletycznej mistrzyni – jak wykonane jest obuwie Tobi Amusan?
Zdobyła mistrzostwo świata, ale najwięcej mówi się o jej nietypowym obuwiu. W jakich butach rywalizuje Tobi Amusan?
Jak dobierać zabiegi estetyczne do indywidualnych potrzeb skóry?
/
Jak dobierać zabiegi estetyczne do indywidualnych potrzeb skóry?
Poznaj skuteczne metody dobierania zabiegów estetycznych dostosowanych do twojego rodzaju skóry, by cieszyć się jej zdrowiem i młodością przez długie lata.