Tętno pod kontrolą! Jak działają sport testery?

Tętno pod kontrolą! Jak działają sport testery?
/
/
Innowacje
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Sprzęt monitorujący pracę organizmu podczas treningu może okazać się pomocny w uzyskaniu wymarzonej formy oraz stanowić źródło motywacji do intensywniejszego wysiłku. W jaki sposób działają te swoiste kontrolery pracy ludzkiego organizmu?

Dzięki rozwojowi technologicznemu profesjonalny sprzęt sportowy jest także dostępny w komercyjnej sprzedaży. Możliwości urządzeń są szerokie: liczą kroki, mierzą tętno, kontrolują pracę serca, monitorują jakość i długość snu oraz stanowią rodzaj wirtualnego, personalnego trenera. Większość z odczytywanych danych można przesłać do specjalnej aplikacji, która na bieżąco archiwizuje zapisywane parametry.

Sport tester to gadżet, który jest przydatny zarówno na poziomie amatorskim, jak i profesjonalnym. Przyda się podczas prób poprawiania wyników i pozwoli na bezpieczne wykonywanie ćwiczeń. Dzięki pomiarowi tętna organizm może pracować na poziomie swoich możliwości i stopniowo się rozwijać. Odczytywane wyniki pozwalają na dokładną analizę i prawidłowe dopasowanie intensywności wysiłku do konkretnego sportowca.

Wybierając sport tester warto zwrócić uwagę nie tylko na jego parametry techniczne, ale przede wszystkim zastanowić się, do jakiego rodzaju ćwiczeń będzie używany. Dokładny research i precyzyjne ustalenie zamierzonych celów pozwoli nam wybrać najbardziej optymalny typ wyposażenia. Sport testery występują w formie smartwatchy, pulsometrów, bransoletek, opasek treningowych, a nawet jako element wyposażenia sprzętu do ćwiczeń (na przykład lateksowej gumy).

Jakie parametry sprawdza urządzenie?

Podstawową funkcją jest monitorowanie tętna. Do części urządzeń dołączony jest pas piersiowy, który dokładnie bada pracę serca. W przypadku smartwatchy czy opasek pomiar jest sczytywany na podstawie pulsu w ręce. Dodatkowo urządzenia mierzą pokonywane odległości, prędkość oraz ich częstotliwość, liczą spalone kalorie, sprawdzają głębokość snu i mierzą poziom stresu.

Każdy ze sport testerów jest wyposażony w 3-osiowy akcelerometr, który zapisuje dane i za pomocą wgranego oprogramowania analizuje je i przekształca na proste wyniki. Wiele z urządzeń ma także zamontowany żyroskop i system GPS, które ułatwiają poruszanie się i zapisywanie danych z przebytej trasy. Dodatkowymi funkcjami są odtwarzacze muzyki, informacje o pogodzie, możliwość sparowania sport testera z telefonem lub komputerem przy użyciu Bluetooth, lub portu USB.

Sport testery na dobre zagościły jako kontrolery treningowe w dzisiejszym sportowym i rekreacyjnym świecie. Pomiary…

Opublikowany przez MADESIRE Wtorek, 30 października 2018

W jaki sposób zbierane są dane?

Pokonywana trasa jest zapisywana za pomocą wgranego systemu GPS, który śledzi drogę na podstawie osiągniętego tempa poruszania się, prędkości i odległości od punktu startu. Wgrane w sport testery czujniki kontrolują ruchy ciała użytkownika. W ten sposób mogą zbierać dane o realizowanym treningu oraz pracy organizmu i w odpowiedni sposób je interpretować. Algorytmy odpowiadające za przetwarzanie danych mogą się różnić w zależności od producenta urządzenia. Zamontowany akcelerometr monitoruje ruch ciała w każdym kierunku, dlatego jest skuteczny nawet w czasie snu.

W wyposażeniu sport testerów znajdują się także barometr mierzący ciśnienie, GPS, czujnik tętna oraz termometr zbierający dane o temperaturze ciała użytkownika. Poziom stresu jest odczytywany za pomocą sprawdzania przewodności elektrycznej skóry, zależnej od intensywności wydzielania potu. Dane są szczególnie istotne w czasie potreningowej regeneracji. Na podstawie uzyskanych informacji wirtualny trener może ocenić czy realizowany plan treningowy jest odpowiedni dla możliwości wydolnościowych organizmu i ewentualnie doradzić zmianę. Wszystkie kontrolowane parametry są zapisywane we wbudowanej pamięci RAM, natomiast dzięki połączeniu urządzenia z mobilną aplikacją dane mogą być przesłane na telefon użytkownika.

Zazwyczaj aplikacja mobilna ma większe możliwości interpretowania i analizowania zapisanych danych, dlatego warto zwrócić uwagę przy wyborze sport testera, czy w danym modelu jest wgrany system Bluetooth, a także korzystać z kompatybilnego oprogramowania na telefon.

Zdjęcie wyróżniające: Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak skutecznie korzystać z usług logopedycznych online?
/
Jak skutecznie korzystać z usług logopedycznych online?
Odkryj skuteczne metody korzystania z usług logopedycznych online, zwalczaj problemy z mową i podnoszą swoje umiejętności komunikacji do wyższego poziomu.
Czy indywidualnie dostosowany plan żywieniowy może pomóc w walce z nadwagą?
/
Czy indywidualnie dostosowany plan żywieniowy może pomóc w walce z nadwagą?
Dowiedz się, jak indywidualny plan żywieniowy może okazać się skutecznym narzędziem w walce z nadwagą. Poznaj znaczenie prawidłowo dobranej diety dla zdrowia i samopoczucia. Czy to klucz do sukcesu?
Jak wykorzystać minikomputery w budowie własnego robota?
/
Jak wykorzystać minikomputery w budowie własnego robota?
Zanurz się w fascynujący świat minikomputerów i zrozum, jak mogą one pomóc Ci zbudować własnego robota. Sprawdź nasze praktyczne wskazówki i zacznij swoją przygodę z robotyką!