Suplementy diety. Kiedy warto je stosować?

Suplementy diety. Kiedy warto je stosować?
/
/
Biohacking
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Podstawą zdrowego odżywiania jest zawsze różnorodna i dobrze zbilansowana dieta. Jednak z różnych przyczyny to, co ląduje na Twoim talerzu może nie zaspokajać potrzeb Twojego organizmu. Niedobór różnego rodzaju pierwiastków i minerałów daje często bardzo przykre dolegliwości. Chroniczne uczucie zmęczenia, wypadanie włosów, osłabione paznokcie, czy problemy z koncentracją to tylko niektóre z nich. Warto zatem włączyć odpowiednio dobrane suplementy diety. Czym się kierować, podejmując decyzję, po które z nich sięgnąć? 

Suplement diety. W jakich przypadkach można stosować to określenie?

Suplementy diety to produkty spożywcze, które mają na celu uzupełnić dietę i dostarczyć organizmowi niezbędnych do jego funkcjonowania składników odżywczych. Preparaty te mogą występować w różnych formach. Najczęściej są to tabletki lub kapsułki, ale można spotkać się też z suplementami w proszku lub płynie. Środki należące do tej grupy zawierają różnego typu składniki mineralne, witaminy, kwasy tłuszczowe, aminokwasy, probiotyki lub inne substancje. Sam suplement nie ma zdolności do tego, aby wpływać na organizm. Za to znajdujące się w nim składniki aktywne przyczyniają się do wzmocnienia różnych funkcji lub łagodzenia niepożądanych objawów. 

Suplementy diety mogą być stosowane w sytuacjach, gdy codzienna dieta nie dostarcza wystarczającej ilości niezbędnych składników odżywczych. Sięganie po nie jest także uzasadnione w przypadku specjalnych potrzeb żywieniowych wynikających z aktywności fizycznej, wieku czy stanu zdrowia. Warto jednak pamiętać, że suplementy diety powinny być stosowane jako uzupełnienie zdrowego stylu życia i zrównoważonej diety, a nie jako ich substytut.

Naturalne suplementy diety czy syntetyczne? Po które z nich warto sięgnąć? 

Decydując się na suplementację, warto zastanowić się, czy lepszym wyborem będą naturalne, czy syntetyczne suplementy diety. Oba rodzaje mają swoje zalety, a wybór zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji.

Naturalne suplementy diety to przede wszystkim produkty pochodzenia roślinnego, czasami odzwierzęcego. Stosuje się w nich różnego typu wyciągi roślinne, algi, drożdże. Mając na uwadze, że składniki suplementów diety występują w środowisku naturalnym, mogą być łatwiej przyswajalne przez organizm. Co więcej, naturalne suplementy często zawierają kompleks składników odżywczych, które nawzajem się uzupełniają, przez co wzmacniając swoje działanie.

Z drugiej strony, syntetyczne suplementy diety są wytwarzane w laboratoriach chemicznych, co pozwala na precyzyjne kontrolowanie składu i dawek. Dodatkowo muszą przechodzić bardzo restrykcyjne normy odnośnie do potencjalnych zanieczyszczeń, czy ich wpływu na organizm człowieka.

Wybierając suplementy diety, warto rozważyć, które z nich są najbardziej odpowiednie dla indywidualnych potrzeb i celów zdrowotnych. Niezależnie od wyboru, kluczowe jest wybieranie suplementów wysokiej jakości od renomowanych producentów oraz konsultowanie się z lekarzem lub dietetykiem przed rozpoczęciem suplementacji.

Po jakim czasie można zauważyć skutki przyjmowania suplementów diety?

To, jak długo trzeba przyjmować suplement zależy od wielu czynników. Trzeba brać pod uwagę stężenie substancji aktywnych, indywidualne potrzeby organizmu, wiek oraz płeć. W przypadku niektórych suplementów, takich jak elektrolity czy aminokwasy, skutki mogą być zauważalne niemal natychmiast, szczególnie jeśli są stosowane w celu poprawy wydolności podczas wysiłku fizycznego. Inne suplementy, takie jak witaminy czy minerały, mogą wymagać dłuższego czasu stosowania, aby organizm mógł odnieść korzyści z ich przyjmowania. W przypadku tych suplementów efekty mogą być zauważalne po kilku tygodniach lub nawet miesiącach regularnego stosowania.

Przyjmowanie suplementów warto traktować jako pomoc w uzupełnienie diety i prowadzeniu zdrowego trybu życia. Należy mieć je w swojej domowej apteczce i sięgać po nie w razie wystąpienia niedoborów określonych składników. 

Fot.: materiał Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Rozumienie duchowego znaczenia i korzyści z wykorzystania tradycyjnych instrumentów w ceremoniach roślinnych
/
Rozumienie duchowego znaczenia i korzyści z wykorzystania tradycyjnych instrumentów w ceremoniach roślinnych
Poznaj głęboki kontekst duchowy i praktyczne korzyści associowane z używaniem tradycyjnych instrumentów muzycznych w rytualach roślinnych.
OnePlus Band szturmem wchodzi na światowy rynek!
/
OnePlus Band szturmem wchodzi na światowy rynek!
Co się odwlecze, to nie uciecze – OnePlus od dawna nosiło się z zamiarem wydania własnej opaski fitness, a teraz […]
Najlepsze smartwatche sportowe, które miały swoją premierę w 2021 roku (RANKING)
/
Najlepsze smartwatche sportowe, które miały swoją premierę w 2021 roku (RANKING)
Rok 2021 rokiem smartwatchy sportowych? Najwidoczniej! Przedstawiamy ranking najlepszych spośród nich!