Dlaczego tlenoterapia hiperbaryczna nazywana jest legalnym dopingiem?

Dlaczego tlenoterapia hiperbaryczna nazywana jest legalnym dopingiem?
/
/
Biohacking
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Napięty terminarz meczów nie pozwala na długotrwałą rehabilitację bez przerwania treningów i udziału w rozgrywkach. Skutecznym rozwiązaniem w takiej sytuacji może okazać się już kilka zabiegów HBOT, które zapewniają regenerację wycieńczonego organizmu, redukcję deficytu tlenowego i wyleczenie uciążliwych urazów.

Przeprowadzone w Szkocji badania naukowe wykazały, że dzięki wykorzystaniu komór hiperbarycznych, tlenoterapii i fizykoterapii czas potrzebny do odzyskania pełnej sprawności fizycznej u profesjonalnych sportowców zmniejszył się aż o 70%. Testowani piłkarze po znacznym wysiłku fizycznym, obciążeniu stawów, mięśni, więzadeł i ścięgien, którzy zmagali się z kontuzjami, szybciej odzyskali pełnię zdrowia i mogli bezpiecznie wrócić do codziennej pracy na siłowni. Z terapii HBOT korzysta obecnie wielu znanych zawodników, którzy w swoich dyscyplinach osiągają najlepsze wyniki – pływak Michael Phelps, tenisista Novak Djokovic, koszykarz LeBron James czy piłkarz Cristiano Ronaldo.

Komory hiperbaryczne były częścią wyposażenia medycznego podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Soczi czy elementem regeneracji dla japońskiej kadry w trakcie Igrzysk Olimpijskich w Nagano już w 1998 roku. Wyniki badań prowadzonych z udziałem tlenoterapii hiperbarycznej są na tyle obiecujące, że największe światowe ligi sportowe, takie jak NHL, NBA, FIFA i AIBA, są zainteresowane wprowadzeniem jej na stałe w proces rehabilitacyjny zawodników.

TLENOTERAPIA HIPERBARYCZNA W SPORCIE

Tlenoterapia hiperbaryczna (HBOT – hyperbaric oxygen therapy) to naturalna i…

Opublikowany przez Kardiosport-Gabinet Medycyny i Kardiologii Sportowej Niedziela, 8 grudnia 2019

Zalety tlenoterapii hiperbarycznej

Oxyterapia świetnie sprawdza się w leczeniu kontuzji mięśni, które wynikają z nadmiernego treningu, przyspiesza leczenie pacjentów z pękniętymi kośćmi i zwichnięciami stawów, a także wspomaga terapię uszkodzeń zerwanych więzadeł. Przeprowadzone badania wykazały, że tlenoterapia hiperbaryczna ma największą skuteczność w leczeniu kontuzji i urazów związanych z tkankami miękkimi, więzadłami i ścięgnami, a nowo opublikowane wyniki pokazują, że komory mogą także pozytywnie wpływać na choroby neurologiczne (np. porażenie mózgowe). Połączenie leczenia komorami hiperbarycznymi, fizjoterapią i rehabilitacją znacznie przyspiesza czas rekonwalescencji zawodnika i zmniejsza ryzyko ponownych kontuzji.

Dodatkowo tlenoterapia hiperbaryczna poprawia metabolizm, zmniejsza stany zapalne i obrzęki, zmniejsza poziom odwodnienia organizmu, podwyższa zawartość tlenu we krwi, poprawia wydolność zawodnika oraz redukuje do minimum lub całkowicie usuwa zakwaszenie w mięśniach. Jak podkreślają sportowcy korzystający z usług medycznych tlenoterapii, przebywanie w takich komorach zmniejsza chroniczne zmęczenie, pozwala na szybszą regenerację po wymagającym treningu i wzmacnia układ odpornościowy. Niektórzy zawodnicy są na tyle zadowoleni z efektów leczenia, że inwestują w sprzęt i poddają się HBOT we własnym domu.

Legalny doping?

Choć oxyterapia ma wiele niekwestionowanych zalet, to nie ominęły jej również poważne kontrowersje. Głównym zarzutem specjalistów jest działanie komory wpływające na wydolność organizmu zawodnika. Zdaniem niektórych ekspertów tlenoterapia hiperbaryczna sztucznie poprawia możliwości sportowca i likwiduje mikrourazy, które są naturalnym wynikiem profesjonalnego uprawiania sportu. HBOT pozwala na szybszy powrót do zdrowia po przebytej kontuzji i może mieć realny wpływ na wydolność zawodnika, jednak nie istnieją żadne badania, które jednoznacznie potwierdzałyby teorię, o tym, że sportowcy korzystający z komór osiągają lepsze wyniki.

Sukcesy sportowe to nie tylko warunki fizyczne, kondycja organizmu, możliwości oddechowe i sprawność ciała, ale także technika, wyuczone umiejętności, warunki pogodowe, samopoczucie w dniu zawodów oraz odrobina szczęścia. Wobec oskarżeń nazywających tlenoterapię hiperbaryczną legalnym dopingiem Światowa Agencja Antydopingowa WADA wydała w 2006 roku orzeczenie, które potwierdziło skuteczność komór hiperbarycznych w zwiększaniu wydajności organizmu, aczkolwiek nie umieściła rozwiązania medycznego na liście zakazanych substancji i metod, powołując się na naturalny charakter leczenia.

Zdjęcie wyróżniające: Mckeeman at English Wikipedia

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
KOSPET Optimus 2 – kompletny smartwatch dla aktywnych i nie tylko!
/
KOSPET Optimus 2 – kompletny smartwatch dla aktywnych i nie tylko!
Wraz z dynamicznym rozwojem branży wearables rosną również wymagania potencjalnych klientów dotyczące dostępnych na rynku gadżetów. Nic więc dziwnego, że […]
Na czym polega wideoweryfikacja w siatkówce? Zobacz wszystkie zasady!
/
Na czym polega wideoweryfikacja w siatkówce? Zobacz wszystkie zasady!
System Challenge niewątpliwie zmienił siatkarskie mecze na lepsze. Jak działa ta forma wideoweryfikacji w praktyce? Przekonaj się sam!
Jakie funkcjonalności powinna posiadać opaska sportowa dla dziecka?
/
Jakie funkcjonalności powinna posiadać opaska sportowa dla dziecka?
Szukasz sposobu, aby zmotywować swoje dziecko do większej aktywności fizycznej? Zainwestuj w opaskę sportową dla swojej pociechy!