Ubezpieczenie sportów ekstremalnych. Zadbaj o bezpieczeństwo swojej pasji

Ubezpieczenie sportów ekstremalnych. Zadbaj o bezpieczeństwo swojej pasji
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Uprawianie sportów uznawanych za ekstremalne to zawsze pewne ryzyko dla zdrowia, a nawet życia. Nic więc dziwnego, że rozważasz ubezpieczenie się, jeśli należysz do aktywnych ludzi lubiących zastrzyk adrenaliny, a zarazem masz świadomość, jakie mogą być tego konsekwencje. Dowiedz się wszystkiego, co niezbędne na temat tego typu ubezpieczeń.

Sporty ekstremalne, czyli dodatkowy zastrzyk adrenaliny

Teoretycznie każda aktywność niesie za sobą pewne ryzyko odniesienia urazu czy kontuzji. Trudno jednak porównywać uprawianie nordic walking np. z wspinaniem się na ośmiotysięczniki. Do sportów ekstremalnych zalicza się te aktywności, które wymagają niestandardowych umiejętności i odwagi w obliczu ryzyka. Wynika to oczywiście z faktu, że niosą ze sobą realne i znacznie bardziej prawdopodobnie niż w przypadku innych aktywności zagrożenia dla zdrowia, a nawet życia.

Jeśli rozważasz tę kwestię przed wykupieniem ubezpieczenia, polecamy zapoznać się z OWU (ogólnymi warunkami ubezpieczenia) w konkretnym towarzystwie, ponieważ poszczególne firmy mogą w odmienny sposób definiować, co jest sportem ekstremalnym. To m.in.:

  • alpinizm,
  • spadochroniarstwo,
  • speleologia,
  • wspinaczka,
  • paralotniarstwo,
  • skoki na bungee,
  • narciarstwo akrobatyczne,
  • kolarstwo górskie,
  • sporty motorowodne.

Wiele zależy też o miejsca wykonywania danej aktywności. Ubezpieczyciele inaczej patrzą np. na wędrówki górskie w najwyższych partiach Himalajów i Alp niż w Tatrach, które nie są aż tak wysokim pasmem.

Wybór odpowiedniego ubezpieczenia

Uprawianie sportów ekstremalnych zazwyczaj nie jest codziennością. Często towarzyszy raczej wakacyjnym wyjazdom czy organizowanym cyklicznie, zagranicznym wyprawom. Dlatego prawdopodobnie interesuje Cię wykupienie pakietu jedynie na krótki okres, np. kilku dni, tygodni. I o ile kierowcy muszą zwykle wykupić ubezpieczenie na rok (sprawdź, kiedy istnieje możliwość ubezpieczenia pojazdu na miesiąc tu: https://kalkulator-oc-ac.auto.pl/oc-na-miesiac/), tak ubezpieczenie turystyczne z uwzględnieniem ekstremalnych aktywności możesz zapewnić sobie nawet na kilka dni.

Które kryterium powinna mieć dla Ciebie szczególnie istotne znaczenie? To suma gwarantowanych kosztów leczenia. Im wyższa, tym lepiej, zwłaszcza że kontuzje odniesione podczas ekstremalnych aktywności wymagają czasem nadzwyczajnie drogiego leczenia, a hospitalizacja zagranicą bywa ogromnym obciążeniem dla portfela. Tylko w samej Europie warto mieć gwarancję pokrycia przynajmniej kilkudziesięciu tys. euro. Jeżeli uprawiasz niebezpieczny sport na innych kontynentach, poważnie rozważ wykupienie ubezpieczenia z nielimitowaną gwarancją kosztów leczenia.

Ubezpieczenie turystyczne – czy tylko?

Skoro poszukujesz nadzwyczajnych dawek adrenaliny, weź pod uwagę wykupienie jeszcze jednej polisy – ubezpieczenia NNW, czyli od następstw nieszczęśliwych wypadków. Posiadanie go daje możliwość otrzymania rekompensaty w przypadku poniesienia uszczerbku na zdrowiu. Eksperci zalecają też wykupienie specjalnych wariantów OC – sportowego i w życiu prywatnym. To przydatne rozwiązanie, jeśli z Twojej winy osoba trzecia poniesie stratę, a sąd będzie domagał się dla niej odszkodowania. Przydatna jest też polisa chroniąca wartościowy sprzęt. Część ekstremalnych aktywności wymaga przecież sporych inwestycji.

Ubezpieczenie turystyczne z uwzględnieniem ekstremalnych sportów (albo cały pakiet ubezpieczeń na wyjazd) warto wybrać z pomocą specjalistycznych stron w rodzaju kalkulator-oc-ac.auto.pl. Porównywanie ofert pozwala zaoszczędzić sporo pieniędzy, ale i czasu.

Zdj. główne: Mathias Jensen/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Wyjątkowe buty lekkoatletycznej mistrzyni – jak wykonane jest obuwie Tobi Amusan?
/
Wyjątkowe buty lekkoatletycznej mistrzyni – jak wykonane jest obuwie Tobi Amusan?
Zdobyła mistrzostwo świata, ale najwięcej mówi się o jej nietypowym obuwiu. W jakich butach rywalizuje Tobi Amusan?
5 powodów, dla których warto wybrać komputer Mac od Apple Mac – wskazówki dla technologicznych laików
/
5 powodów, dla których warto wybrać komputer Mac od Apple Mac – wskazówki dla technologicznych laików
Czym Mac przerasta konkurencję i dlaczego jego użytkownicy w zasadzie nigdy nie żałują zakupu? Odpowiedzi poniżej!
14 trybów sportowych i wbudowany termometr – nadchodzi TicWatch GTH!
/
14 trybów sportowych i wbudowany termometr – nadchodzi TicWatch GTH!
Szeroka oferta marki Mobvoi została ostatnio wzbogacona o nowy inteligentny zegarek – TicWatch GTH. Na razie urządzenie zadebiutowało tylko w […]