Jak sztuczna inteligencja pomaga piłkarzom i trenerom?

Jak sztuczna inteligencja pomaga piłkarzom i trenerom?
/
/
Innowacje
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Nowoczesne rozwiązania technologiczne stały się nieodłącznym elementem większości dyscyplin sportu na świecie. Jak sztuczna inteligencja (AI) pomaga piłkarzom i trenerom?

Sztuczna inteligencja a praca sztabów szkoleniowych

Jednym z elementów, na który najsilniej wpłynęła sztuczna inteligencja w piłce nożnej, jest przygotowanie taktyczne oraz proces treningowy. Dzięki rozbudowanym statystykom i możliwości szczegółowej analizy materiałów wideo sztab szkoleniowy każdej z drużyn ma szansę dokładnie sprawdzić konkretne sposoby gry przeciwnika i idealnie dobrać taktykę rozegrania spotkania.

Większość klubów ma swoich własnych danologów i statystyków, którzy zajmują się dogłębną analizą poszczególnych zespołów i pojedynczych zawodników. Niektóre drużyny decydują się na korzystanie z usług zewnętrznych firm, które zajmują się prowadzeniem fachowych statystyk. Bazy danych tworzone za pomocą specjalnie napisanych algorytmów pozwalają na analizowanie szczegółowych danych nawet w czasie rzeczywistym, co umożliwia swobodniejsze wprowadzanie zmian w sposobie rozegrania meczu jeszcze w trakcie jego trwania.

Piłkarski skauting AI

Oprócz rozbudowanych i szczegółowych statystyk w skautingu pomocny okazuje się także nowoczesny system kamer. Nagrywany obraz jest w czasie rzeczywistym przeistaczany w technologii 3D, tworząc kompleksowe wideo. Na jego podstawie sztuczna inteligencja przeprowadza dokładną analizę sposobu gry i efektywność obserwowanego zawodnika. Zebrane dane pozwalają na stworzenie modelu rozwoju konkretnego piłkarza, a tym samym uwidocznić postępy oraz potencjalne zalety gry zawodnika. Sztuczna inteligencja zdecydowanie usprawniła cały proces i umożliwiła przeprowadzenie go w formie zdalnej.

Transmisję na żywo lub odtworzone materiały pozwalają na analizę postawy graczy z boisk na całym świecie bez odejścia od biurka. Co więcej, kompleksowe dane pozwalają także umieścić wyniki potencjalnego gracza na tle innych zawodników rywalizujących w tej samej lidze i zweryfikować, czy w innym klubie nie ma bardziej wartościowego gracza. Sztuczna inteligencja za pomocą specjalnych algorytmów jest w stanie wychwycić ukryte zależności, które nie byłyby dostrzegalne nawet dla najbardziej doświadczonego skauta.

„Gdy jesienią byliśmy w Lizbonie przy okazji meczu Ligi Europy z Benficą, mieliśmy okazję poznać szefa działu analiz,…

Opublikowany przez Football Courses Piątek, 26 lutego 2021

Prowadzenie meczu piłkarskiego

Sztuczną inteligencję wykorzystuje się nie tylko poza boiskiem, ale przede wszystkim w trakcie rozgrywanego meczu. Nowoczesna technologia pozwala na rejestrowanie meczów, w taki sposób, że jednocześnie analizuje szczegółowe parametry gry w rzeczywistym czasie. Na boisku, w piłce, a także strojach zawodników umieszczone są specjalne czujniki, które pozwalają na monitorowanie prędkości i rotacji piłki, umożliwiają śledzenie przebiegu podań między piłkarzami, a także przewidywać powodzenie konkretnych zagrań.

Za pomocą sztucznej inteligencji bada się także poprawność wykonywanych akcji oraz ich zgodność z obowiązującymi przepisami (m.in. system VAR). Nowatorskim rozwiązaniem technologicznym, które rozwinęło piłkę nożną było wprowadzenie systemu goal-line, który monitorował przekroczenie przez piłkę linii bramki. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko pomyłki sędziego, a informacja o bramce pojawiała się w systemie już po kilku sekundach.

Sztuczna inteligencja w innych dyscyplinach sportu

Sztuczna inteligencja oraz wszelkie innowacje technologiczne znacząco wpłynęły na rozwój światowego sportu. Dyscypliny, które regularnie korzystają z nowoczesnych rozwiązań technologicznych, jest mnóstwo, a niektóre z nich nie mogłyby być realizowane bez wsparcia technicznego. Jednym z takich sportów jest Formuła 1. Oprócz inteligentnych systemów i specjalnie napisanych algorytmów w dyscyplinie korzysta się także ze specjalnych czujników umieszczonych na bolidzie. Szacuje się, że na jednym pojeździe może się znajdować jednocześnie nawet 400 nowoczesnych czujek badających szczegółowe parametry. Z możliwości sztucznej inteligencji (AI) korzysta także siatkówka, tenis ziemny, lekkoatletyka, kolarstwo, skoki narciarskie czy koszykówka.

Foto wyróżniające: Plumb Images / Leicester City FC via Getty Images

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Tagi
Rekomendowane
Co wiadomo o peptydach?
/
Co wiadomo o peptydach?
Dowiedz się więcej na temat peptydów oraz ich zastosowania w kosmetyce i branży fitness.
7 aplikacji fitness motywujących do osiągania wyznaczonych celów
/
7 aplikacji fitness motywujących do osiągania wyznaczonych celów
Skorzystaj z aplikacji fitness, które zmotywują Cię do działania. Sprawdź nasze zestawienie!
Czy warto korzystać z zajęć rozciągających na siłowni?
/
Czy warto korzystać z zajęć rozciągających na siłowni?
Chociaż siłownie kojarzą się przede wszystkim z podnoszeniem ciężarów, to w praktyce ich oferta jest o wiele bardziej zróżnicowana, dzięki temu każdy może tu znaleźć coś dla siebie.