DNS – czym jest?

DNS – czym jest?
/
/
Aplikacje
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Serwery DNS mają kluczowe znaczenie dla działania internetu, jednak wielu użytkowników internetu nawet nie zdaje sobie sprawy z ich istnienia. Co to jest DNS, jak działa ten system i jakie funkcje spełnia?

Co to jest DNS?

DNS to skrót od pełnej nazwy „Domain Name System” – „system nazw domenowych”. Jest to specjalny protokół, którego zadaniem jest tłumaczenie nazw domenowych (adresów stron wpisywanych przez internautów, np. Google.pl) na przypisane im adresy IP. W praktyce oznacza to, że informacje zrozumiałe dla ludzi są przetwarzane na format rozpoznawany przez serwery. System nazw domenowych to w pewnym sensie internetowy odpowiednik książki telefonicznej – do adresu każdej strony jest przypisany określony ciąg liczbowy, czyli właśnie adres IP. Informacje na ten temat są przechowywane na serwerach DNS zarządzanych przez różne organizacje: za adresy z domeny .pl odpowiada na przykład Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa.

Rodzaje domen w systemie DNS

Protokół DNS działa praktycznie niezauważalnie, gdy przeglądamy strony internetowe. Dzięki niemu możemy swobodnie poruszać się po sieci bez konieczności zapamiętywania adresów IP. Całość opiera się o hierarchiczną strukturę, która sprawia, że wyszukanie i odczytanie informacji o odpowiedniej stronie odbywa się w błyskawicznym tempie. Na jej szczycie znajdują się serwery głównego poziomu – na nich znajdują się informacje o tzw. domenach najwyższego poziomu (TLD; są to domeny takie jak .com czy .pl). Dalsze stopnie kierują do kolejnych domen i subdomen w ramach systemu DNS. Szczególną uwagę warto zwrócić na domeny najwyższego poziomu – dzielimy je na krajowe i funkcjonalne.

Domeny krajowe

Praktycznie każdy kraj działający w sieci ma własną domenę TLD; własnymi adresami dysponują także niektóre regiony i terytoria zależne. Oto kilka przykładów:

  • Polska – .pl,
  • Niemcy – .de,
  • Francja – .fr,
  • Szwecja – .se.

Krajowa domena to informacja pierwszego poziomu, którą odczytuje protokół DNS. Drugą czytaną przez niego kategorią będą nazwy stron – lub, pozostając przy lokalizacjach, nazwy regionalne (np. mazowsze.pl czy malopolska.pl), w ramach których mieszczą się kolejne subdomeny.

Domeny funkcjonalne

W tym przypadku strony pogrupowane są według zastosowania, a nie lokalizacji geograficznej. Do domen funkcjonalnych należą między innymi:

  • .com – dla serwisów komercyjnych,
  • .org – dla organizacji non-profit,
  • .gov – dla serwisów rządowych,
  • .info – dla stron informacyjnych.

W ostatnich latach liczba dostępnych domen funkcjonalnych znacznie wzrosła, a wśród nowości pojawiła się m.in. domena .pizza. Wyróżniamy także tzw. domeny krajowe funkcjonalne, które łączą te dwa główne typy – na przykład .gov.pl, .info.pl czy .com.pl.

Szybkość i działanie protokołu DNS

DNS odpowiada za tłumaczenie adresów na dane liczbowe, przez co ma spory wpływ na szybkość wczytywania stron. Co sprawia, że dwie witryny o bardzo podobnej zawartości mogą ładować się w różnym tempie? Pod względem systemu DNS wiele zależy tutaj od odległości komputera od docelowego serwera. Aby uzyskać końcowy adres, przeważnie konieczne będzie „przeskoczenie” przez kilka serwerów DNS – każde z takich działań wymaga nieco czasu. Na opóźnienia wpływać może również skomplikowana struktura strony WWW czy duża liczba odwołań dostępnych pod danym adresem.

Fot.: Ilya Pavlov/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Zakup muru piłkarskiego online
/
Zakup muru piłkarskiego online
Piłka nożna jest jednym z częściej wybieranych sportów przez dzieci, młodzież, ale także dorosłych, grających w profesjonalnych i amatorskich drużynach. Z tego też powodu dobrze jest orientować się czy zakup muru piłkarskiego okaże się dobrym rozwiązaniem.
Jakie funkcjonalności powinna posiadać opaska sportowa dla dziecka?
/
Jakie funkcjonalności powinna posiadać opaska sportowa dla dziecka?
Szukasz sposobu, aby zmotywować swoje dziecko do większej aktywności fizycznej? Zainwestuj w opaskę sportową dla swojej pociechy!
Jak wykorzystać waporyzator do konsumpcji produktów konopnych?
/
Jak wykorzystać waporyzator do konsumpcji produktów konopnych?
Poznaj skuteczne metody wykorzystania waporyzatora do konsumpcji produktów konopnych. Odkryj, jak prawidłowo używać urządzenia dla optymalnej efektywności i pełnej satysfakcji.