Piracetam w sporcie – myśl szybciej, działaj sprawniej!

Piracetam w sporcie – myśl szybciej, działaj sprawniej!
/
/
Biohacking
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Piracetam jest najstarszym lekiem nootropowym wykorzystywanym w neurologii. Od niego się praktycznie wszystko zaczęło. Został stworzony w 1973 roku i był przedstawiany jako złoty środek na leczenie mózgu, a konkretniej zaburzenia krążenia, chorobę Alzheimera czy też utratę pamięci. Jak ten sam lek działa w sporcie? Czy jest skuteczny?

Jak działa piracetam?

Jeśli chcemy dowiedzieć się, jak działa piracetam, musimy poznać nasz mózg i mieć świadomość tego, jak on funkcjonuje. W naszym układzie nerwowym istnieje taki związek jak acetylocholina, która jest neuroprzekaźnikiem. Bierze udział w przekazywaniu impulsów nerwowych do komórek i wytwarzana jest w odpowiedzi na nowe doświadczenia lub naukę. Jeśli u danej osoby występuje znaczny deficyt acetylocholiny, to można się spodziewać Alzheimera oraz zaników pamięci.

Acetylocholina jest odpowiedzialna między innymi za kształtowanie pamięci, jakość nauki, ruch mięśni oraz wiele innych zadań. Piracetam jest więc lekiem poprawiającym funkcjonowanie neuroprzekaźników i bierze udział w kształtowaniu pamięci oraz rozwoju. Zgodnie z naukowym tokiem myślenia, działa pozytywny allosteryczny modulator acetylocholiny oraz wzmacnia jej działanie na receptory mózgowe.

Należy również zwrócić uwagę na inne neuroprzekaźniki, jak glutaminian i dopamina. Odpowiadają za koncentrację, naukę i nastrój. Piracetam oddziałuje także na te neuroprzekaźniki, dlatego też na jego ulotce można zauważyć zapis, że wzmacnia działanie psychostymulatorów. Istotny jest fakt, że lek wydalany jest przez nerki w ciągu 4-7 godzin.

Czy piracetam jest skuteczny?

Piracetam jest skutecznym lekiem, jednak w czasie jego stosowania musi dochodzić do stymulacji mózgu. Innymi słowy, trzeba robić coś, co będzie go pobudzać do pracy (może to być np. czytanie, rozwiązywanie krzyżówek, czy pisanie wiersza). W celu aktywowania acetylocholiny te działania są konieczne, aby piracetam miał możliwość wpływania na nią. Jeśli człowiek zacznie stosować sterydy, jednocześnie siedząc cały czas na kanapie, to również nie osiągnie żadnego celu, tym bardziej nie dobrnie do poziomu profesjonalnego kulturysty.

Piracetam w sporcie

Mechanizm działania piracetamu polega na uproszczonym przekazywaniu neuroimpulsów przez główny neuroprzekaźnik, którym jest glutaminian. Odpowiedzialny jest za przyspieszanie przepływania myśli oraz wpływa na konsolidację śladu pamięci. W sporcie piracetam znany jest ze swojego stabilizującego wpływu na błony mitochondrialne. Te z kolei szczególnie aktywują się podczas uprawiania aktywności fizycznej.

Piracetam upraszcza wiązania acetylocholiny z receptorami, dzięki czemu kontrola motoryczna jest znacznie lepsza. Dzieje się tak, ponieważ synapsy nerwowo-mięśniowe funkcjonują na acetylocholinie. Piracetam zwiększa też skuteczność procesów przeciwutleniających, które naturalnie występują w organizmie człowieka.

Ponadto lek wpływa na polepszenie procesów metabolicznych w komórkach, dzięki podniesionej aktywności cyklazy adenylanowej. W konsekwencji wzrasta zawartość cyklicznego monofosforanu adenozy, który dodatkowo uczestniczy w anabolicznym oddziaływaniu piracetamu. Lek ze względu na swoje działanie w znacznym stopniu poprawia metabolizm i krążenie krwi w mózgu oraz przyspiesza proces utlenienia i redukcji. W ten sposób zwiększa się również tempo przemiany glukozy, co prowadzi do jej szybszego wykorzystania, a tym samym wzrasta potencjał energetyczny sportowca. Ważną kwestią jest to, że piracetam normalizuje przepływ krwi i tlenu do niedokrwionych obszarów mózgu.

Lek nie wykazuje żadnych skutków ubocznych, które mogłyby stwarzać zagrożenie dla życia ludzkiego. Dawka, której nie wolno przekraczać wynosi aż pół kilograma, co oznacza, że zwykła sól kuchenna jest znacznie bardziej niebezpieczna.

„Nootropy” to jedna z najnowszych kategorii suplementów pojawiających się na rynku.

Termin „nootropowy” istnieje od lat…

Opublikowany przez Bartosz Guran Wtorek, 27 sierpnia 2019

Zdjęcie wyróżniające: Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak dbać o zęby po założeniu licówek porcelanowych?
/
Jak dbać o zęby po założeniu licówek porcelanowych?
Dowiedz się, jak utrzymać zdrowy i jasny uśmiech po założeniu licówek porcelanowych. Poznaj najlepsze metody pielęgnacji i zasady dbania o higienę jamy ustnej.
W jakich branżach potrzebne są clean roomy?
/
W jakich branżach potrzebne są clean roomy?
Clean room zapewnia wysoką jakość i bezpieczeństwo w różnych dziedzinach.
Futurystyczna wizja ekologicznych wyścigów. Czy przebije Formułę 1?
/
Futurystyczna wizja ekologicznych wyścigów. Czy przebije Formułę 1?
Napędzany wodorem carkopter wyrusza w trasę, czy w przyszłości zastąpi uwielbianą przez wszystkich Formułę 1?