Technologia 5G wkracza na stadiony. Benfica Lizbona światowym pionierem!

Technologia 5G wkracza na stadiony. Benfica Lizbona światowym pionierem!
/
/
Innowacje
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

System ultraszybkiego internetu 5G zamontowano na słynnym Estádio da Luz w Portugalii. Według ekspertów to przełom technologiczny, który może zmienić sposób śledzenia wydarzeń sportowych.

Estádio da Luz – inteligentna arena sportowa

Wprowadzenie technologii 5G na stadion piłkarski to jedna z tych innowacji, które nieuchronnie zbliżały się do urzeczywistnienia. Nowoczesna technologia prędzej czy później musiała wkroczyć w świat sportu, jednak dopiero teraz widać, jak duże korzyści niesie. Ultraszybki internet pomoże nie tylko organizatorom zawodów, ale także sędziom oraz zespołom technicznym – będą mogli podejmować kluczowe dla przebiegu meczu decyzje w szybszy i bardziej efektywny sposób.

5G to także duża atrakcja dla kibiców i gości VIP, którzy będą mogli korzystać z nowoczesnych rozwiązań technologicznych. W praktyce będzie to oznaczać, że rzeczywisty stadion zyska nową cyfrową wersję, nad którą pełną kontrolę będą mieli fani sportu, póki co głównie piłki nożnej. Pierwszy tego typu projekt zrealizowano na portugalskim stadionie Estádio da Luz w Lizbonie.

NOS | 1º Estádio 5G – Velocidade Incrível

Dos 0 aos 1000Mbps em milissegundos? Com a tecnologia 5G, instalada no Estádio da Luz, a experiência de internet móvel vai ser radicalmente diferente para adeptos, jogadores, colaboradores e para toda a operação. Velocidade que nunca viste, num Estádio pronto a fazer o que nenhum outro fez. #FazOQueNinguémFez #NOS5G

Opublikowany przez NOS Piątek, 7 maja 2021

System 5G – jak to działa?

Sieć 5G działa na takiej samej zasadzie jak poprzednie sieci internetowe, w tym LTE. Do systemu podłączone są urządzenia, które za pomocą fal radiowych łączą się ze stacją bazową. Projekt sieci 5G powstał jako rozwiązanie na przeciążone obecnie systemy internetowe, które nie były w stanie obsłużyć tak dużej liczby urządzeń w najbardziej zaludnionych częściach świata.

Ultraszybki internet ma większą przepustowość, lepszy zasięg, a jego prędkość jest porównywalna do światłowodu. Jak zapewniają eksperci, system wprowadzony na arenę sportową będzie spełniał wszystkie te warunki i pozwoli kibicom na korzystanie z połączenia średnio aż 10 razy szybszego niż dotychczas. Szacowana prędkość przepływu danych w systemie 5G wynosi ponad 1 Gb/s.

Jak sieć 5G wpłynie na transmisję meczów?

Korzyści dla kibiców, wynikających z wprowadzenia na stadion piłkarski systemu ultraszybkiego internetu 5G, jest bardzo wiele. Dzięki nowoczesnej technologii fani portugalskiego klubu będą mogli oglądać mecz w najwyższej jakości obrazu 4 lub 8K bez zacinania się i przerw w transmisji. Udostępniany obraz może być przesyłany strumieniowo, co znacznie ułatwia bezprzewodowe połączenie domowych urządzeń.

Jedną z bardziej interesujących możliwości jest samodzielne zmienianie kamer podczas transmisji zawodów. W trakcie transmisji oglądający będzie mógł dowolnie wybierać obraz, który chce oglądać, spośród kilku rozstawionych na stadionie urządzeń. Dodatkowo kibice będą mieli dostęp do meczowych danych, statystyk i informacji o zawodnikach w rzeczywistym czasie gry, co znacznie zwiększa komfort oglądania spotkania. Dzięki nowoczesnemu systemowi kibic zyska nieosiągalne dotychczas możliwości kontrolowania sposobu transmisji zawodów, specjalistyczną wiedzę oraz wysokiej jakości przekaz, który pozwoli śledzić każdy ruch ulubionych zawodników.

5G a praca klubu sportowego

Nowoczesny system internetowy zmieni także sposób pracy członków klubu. Według przedstawicieli portugalskiego zespołu wprowadzenie systemu 5G jest przełomową zmianą technologiczną, która ma szansę zmienić znany dotychczas kształt sportu. Dzięki ultraszybkiemu połączeniu internetowemu usprawni się komunikacja między sędziami meczu, statystykami, trenerami i zespołami technicznymi, które na bieżąco wymieniają informację w czasie meczu.

Co więcej, 5G pozwoli na znacznie szybsze odczytywanie zbieranych przez rozmaite urządzenia pomiarów oraz ich dokładniejszą analizę. Sztaby trenerskie każdej z drużyn pojawiających się na lizbońskim stadionie będą również miały możliwość otrzymywania analiz taktycznych oraz statystyk w czasie rzeczywistym podczas trwania spotkania. Unikatowy stadion w Portugalii ma realną szansę na stanie się pionierem w swojej dziedzinie, dlatego warto śledzić jego rozwój.

Foto wyróżniające: Pixabay

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Tagi
Rekomendowane
Niezniszczalne w wodzie i na lądzie – najlepsze zegarki sportowe do uprawiania triathlonu
/
Niezniszczalne w wodzie i na lądzie – najlepsze zegarki sportowe do uprawiania triathlonu
Zastanawiasz się, w jaki smartwatch wyposażyć się przed przystąpieniem do wymagającego triathlonu? Oto 5 najlepszych propozycji!
Jak zakupić ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z podróży?
/
Jak zakupić ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z podróży?
Podpowiadamy, jak zakupić polisę ubezpieczeniową na wypadek rezygnacji z podróży, w jakich przypadkach zadziała oraz ile jesteśmy w stanie odzyskać.
Ranking Apple: Wakeout! najlepszą aplikacją na iPhone’a w 2020 roku!
/
Ranking Apple: Wakeout! najlepszą aplikacją na iPhone’a w 2020 roku!
Jak co roku, Apple opublikował ranking najlepszych aplikacji dostępnych w sklepie App Store. W zestawieniu nie mogło zabraknąć akcentu sportowego […]