Innowacje

Jak działa tunel aerodynamiczny, z którego korzystają skoczkowie?

Tunel aerodynamiczny to znakomita rozrywka dla wszystkich osób, które chcą doświadczyć swobodnego spadania. Jak działa taki aerotunel i jak przebiega odbywający się w nim lot?

Tunel aerodynamiczny – co to takiego?

Jak działa tunel aerodynamiczny? Wykorzystywany jest w nim jednorodny strumień powietrza wytwarzany przez turbiny. Powietrze przechodzi przez otwory znajdujące się w jego górnej części, a po stosownym przetworzeniu wraca na dół. Efektem jest zwarty strumień powietrza pozwalający na swobodny lot w obiegu zamkniętym. Do czynienia możemy mieć z dwoma różnymi rodzajami tuneli aerodynamicznych. Pierwsze z nich są wykorzystywane głównie podczas badań przeprowadzanych na uczelniach i w instytutach. Służyć mogą między innymi do dokonywania pomiarów lotniczych i środowiskowych, czy testowania samochodów i rakiet. Drugim rodzajem tuneli aerodynamicznych są te przeznaczone do komercyjnego użytku.

Pierwszy na świecie tunel aerodynamiczny powstał w 1982 w Las Vegas i miał służyć rozrywce. Z czasem okazało się jednak, że warunki panujące w trakcie lotu są zbliżone do tych, z którymi mamy do czynienia w czasie skoków spadochronowych. Sprawiło to, że tunele zaczęły być wykorzystywane do nauki swobodnego spadania.

JAK DZIAŁA TUNEL AERODYNAMICZNY?

Tunele aerodynamiczne wykorzystywane są na całym świecie – i to nierzadko do celów…

Opublikowany przez Sarabanda Tczew Piątek, 5 czerwca 2020

Jak wygląda lot w tunelu aerodynamicznym?

Jak już zostało wspomniane, tunel aerodynamiczny posiada wentylatory generujące jednorodne strumienie powietrza. Są one na tyle silne, że mogą z łatwością unieść znajdujący się we wnętrzu aerotunelu obiekt. Moc strumienia dopasowywana jest do wieku, wagi oraz doświadczenia danej osoby. Tunel aerodynamiczny osiągnąć może prędkość do 320 km/h. W przypadku osób początkujących parametr ten waha się od 0 do 200 km/h. Im prędkość jest większa, tym łatwiejsze staje się wykonywanie różnego rodzaju skomplikowanych figur. Z aerotuneli często korzystają skoczkowie narciarscy oraz osoby planujące skok ze spadochronem, ponieważ pozwalają one opanować koordynację ciała i nauczyć się poszczególnych ruchów.

Na czym polega lot w aerotunelu?

Należy tutaj zdawać sobie sprawę z tego, że sprawne poruszanie się w nim wymaga stosownego przygotowania oraz doświadczenia. Osoby, które mają przed sobą pierwszą przygodę z tunelem aerodynamicznym, przed wejściem do niego powinny się przede wszystkim zrelaksować. Związane jest to z faktem, że im ciało jest „luźniejsze”, tym łatwiej można nim sterować. Lot zaczyna się w pozycji na brzuchu, z delikatnie uniesionymi stopami i brodą skierowaną w górę. Istnieje szereg znaków, za pomocą których instruktor komunikuje się z osobą znajdującą się w aerotunelu. Jest to związane z prędkością poruszającego się powietrza i hałasem panującym we wnętrzu – rozchodzenie się dźwięku jest wtedy znacząco utrudnione. Komunikację utrudniają również znajdujące się w uszach uczestnika zatyczki.

Pierwszy lot obejmuje naukę utrzymywania pozycji z lekko wygiętym kręgosłupem, wyprostowanymi nogami oraz rozłożonymi rękami. Gwarancją sukcesu jest tutaj mobilność i umiejętność koordynacji ruchu. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek trudności instruktorzy służą pomocą. Dodatkowo kontrolują wysokość, na jakiej znajduje się użytkownik. Mogą zmniejszyć moc wiatru, natomiast w skrajnej sytuacji – wyłączyć nawiew.

Jak przygotować się do lotu w tunelu aerodynamicznym?

Lot w tunelu aerodynamicznym nie wymaga specjalnego przygotowania. Warto zadbać tu jedynie o wygodne, lekkie obuwie oraz sportową, niekrępującą ruchów odzież. Przed wejściem do aerotunelu należy zdjąć biżuterię oraz zegarek. Lot nie wymaga odbycia badań lekarskich. Niezbędne jest tu tylko podpisanie oświadczenia, w którym uczestnik zgadza się z warunkami realizacji lotu. Przeciwwskazaniami do lotu w tunelu aerodynamicznym są: waga powyżej 130 kilogramów, choroby serca, ciąża, choroby neurologiczne oraz problemy z kręgosłupem.

Foto wyróżniające: Department of Engineering, University of Cambridge / Flickr

Justyna Zajdel
Copywriter z wieloletnim doświadczeniem w branży. Magister Socjologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Prywatnie miłośniczka kulinariów i podróży, które zajmują większą część jej wolnego czasu.
    Jakie dodatkowe funkcje można aktywować dzięki aplikacji dedykowanej Xiaomi Mi Band?
    Poprzedni artykuł
    Technologiczna rewolucja w piłce nożnej. Automatyczny spalony ma zadebiutować już na mundialu w Katarze!
    Następny artykuł

    Może Ci się spodobać

    Komentarze

    Zostaw komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Więcej w Innowacje

    Czym jest wirtualny numer telefonu?
    Wirtualny numer telefonu, często nazywany również numerem VoIP (Voice over Internet Protocol), to numer, który nie jest przypisany do konkretnej linii telefonicznej, ale jest związany z kontem użytkownika w Internecie.