Trackery dla piłkarzy – czemu to służy?

Trackery dla piłkarzy – czemu to służy?
/
/
Innowacje
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Jak najskuteczniej monitorować zawodników piłkarskich i osiągane przez nich wyniki? Z pomocą przychodzą nowoczesne urządzenia, jakimi są trackery. To doskonały sposób na pozyskiwanie danych zarówno na temat poszczególnych sportowców, jak i całej drużyny. Jakiego rodzaju trackery dla piłkarzy są dostępne na rynku? Oto kilka godnych uwagi propozycji.

Polar Team System

To jedno z pierwszych rozwiązań tego typu na rynku. Był to zestaw opasek wraz z bazą, na której zapisywano sesję treningową. Sprawiło to, że zawodnicy nie musieli nosić zegarków na rękach. Po zakończonym treningu wystarczyło umieścić opaski w specjalnej bazie podłączonej do komputera i przeanalizować poszczególne obciążenia treningowe. Wadą tego rozwiązania były parametry, które ograniczały się do wykazu tętna. Brak było natomiast wszelkiego rodzaju pomiarów prędkości.

Meteor

Tracker, który pozwala na bieżące śledzenie aktywności piłkarza podczas meczu lub treningu, a następnie na analizę uzyskanych w ten sposób danych. Urządzenie to umożliwia lepiej zrozumieć sposób poruszania się gracza po boisku oraz wydajność jego organizmu. Tracker jest montowany na łydce. W żaden sposób nie przeszkadza w grze. Wszystkie analizy przeprowadzane są tutaj w czasie rzeczywistym, co sprawia, że uzyskane dane dostępne są niemalże od ręki; czy to przez samego użytkownika, czy jego trenera, który jest w stanie sprawdzić, jak zawodnik zachowuje się na boisku oraz jakie błędy popełnia.

T-Goal

Jest to zestaw służący do monitorowania danych związanych z aktywnością piłkarza – zarówno na boisku, jak i poza nim. Stanowi sprawdzony sposób na poprawę skuteczności treningu. W skład urządzenia wchodzi moduł wyposażony w czujniki oraz opaska na łydkę. Sprawia to, że czujniki można wykorzystywać na kilka sposobów – w czasie gry, jak i w celu śledzenia aktywności uzupełniającej. Naręczny format w zupełności wystarcza do zapisu danych w czasie ruchu podczas całego sezonu – tworzenia profilu konkretnego użytkownika oraz kluczowych informacji, takich jak przebiegnięty dystans czy heatmapa.

Od innych produktów tego typu dostępnych na rynku T-Goal różni się nieco odmienną konstrukcją, co sprawia, że ma niezwykle szeroki zakres funkcji, z których można też korzystać podczas pozostałych zadań. Wraz z urządzeniem użytkownik otrzymuje dedykowane oprogramowanie na smartfon i tablet, które umożliwia precyzyjną analizę uzyskanych odczytów. Taki panel to nieoceniona pomoc dla każdego trenera.

DashTag

To przypinany do spodni tracker wyposażony w miniaturowy ekran LED. Takie rozwiązanie znacząco ułatwia orientację w trybie działania oraz opanowanie momentu właściwej synchronizacji danych z dedykowaną aplikacją na smartfony. Istnieje tutaj możliwość sprawdzania poszczególnych parametrów w trakcie gry. W ofercie dostępne są funkcje dla każdej z grup piłkarskich, z naciskiem na zawodników w wieku od 13 do 20 lat.

Algorytmy w omawianym rozwiązaniu zostały opracowane z myślą o sprintach, które przeliczane są w kilku różnych parametrach, takich jak między innymi dystans, prędkość czy czas trwania. Pozwala to na szybkie i wygodne obliczenie zrywów oraz ruchliwości. Wyniki najlepiej mierzyć podczas jednej całej sesji – możliwe jest wówczas sprawdzenie ogólnej formy piłkarza oraz jego indywidualnych zdolności do rozkładania sił i potencjału w dłuższej perspektywie czasowej. Warto zmierzyć każdego z zawodników z wykorzystaniem tych samych metod – pozwoli to na stworzenie indywidualnego profilu każdego z nich oraz porównania ich możliwości.

Kamizelki z nadajnikami GPS zakładane pod koszulkę

Kamizelki, nazywane nieco prześmiewczo „piłkarskimi stanikami”, ściśle przylegają do ciała, zakrywają górną część pleców oraz klatkę piersiową. Z tyłu znajduje się natomiast nadajnik monitorujący ruch zawodnika.

Zdjęcie wyróżniające: Barrington Coombs EMPICS Contributor / Getty Images

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Buty do biegania w terenie – za czym się rozejrzeć? Co jest ważne?
/
Buty do biegania w terenie – za czym się rozejrzeć? Co jest ważne?
Buty do biegania w terenie są przeznaczone dla biegaczy, którzy lubią trenować w wymagającym terenie, a jednocześnie chcą zabezpieczyć swoje stopy przed urazami i licznymi nierównościami.
TOP 5 słuchawek sportowych, czyli treningowe brzmienia najwyższej jakości
/
TOP 5 słuchawek sportowych, czyli treningowe brzmienia najwyższej jakości
Dobre słuchawki dla wielu osób stanowią absolutną podstawę udanego treningu. I choć z siłowni przenieśliśmy się ostatnio w zacisze domowego […]
Oglądaj mecze na żywo, gdziekolwiek jesteś! Oto 5 najlepszych aplikacji mobilnych z transmisjami live
/
Oglądaj mecze na żywo, gdziekolwiek jesteś! Oto 5 najlepszych aplikacji mobilnych z transmisjami live
Od dziś gdziekolwiek się znajdziesz, dzięki tym aplikacjom będziesz mógł oglądać wszystkie najważniejsze spotkania w czasie teraźniejszym. Oto lista najlepszych aplikacji z transmisją live!