Jaki dekoder do telewizji DVB-T ze wsparciem DVB-T2?

Jaki dekoder do telewizji DVB-T ze wsparciem DVB-T2?
/
/
Technews
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Aktualizacja technologii emisji telewizji naziemnej zbliża się coraz większymi krokami, co sprawia, że wiele osób zastanawia się, czy ich sprzęt będzie wystarczający, aby odbierać ulubione programy. Odpowiedź nie jest tak prosta, jak było to dziesięć lat temu, gdy zmienialiśmy emisję analogową na cyfrową. Dziś jest duże prawdopodobieństwo, że urządzenie, które już teraz mamy w domu, poradzi sobie z nowinkami. Jak się to dokładnie przedstawia? Warto się temu przyjrzeć.

Czym jest DVB-T2?

Jak wszyscy pamiętają, jakąś dekadę temu trzeba było dokupić dekoder DVB-T bądź zmienić telewizor, aby odtwarzać telewizję naziemną. Od tamtego czasu jakość obrazu jest zdecydowanie lepsza, jednak technologia ciągle się poprawia, co sprawia, że niedługo znów przyjdzie nam wejść na nowy poziom emisji. Kiedy dokładnie się to stanie? W wielu miejscach w Europie te zmiany już weszły w życie, a standardem w Polsce nowa technologia ma się stać od 30 czerwca 2022 roku, a więc już bardzo prędko. 

Co tak naprawdę się zmieni? Przede wszystkim jakość. Mowa tutaj nie tylko o obrazie, ale też dźwięku. Dawna rozdzielczość FullHD zostanie zastąpiona możliwościami odtwarzania nawet w jakości 4K i 8K. Nowy sposób transmisji będzie również zawierał w sobie więcej kanałów w wysokiej rozdzielczości. 

Jaki dekoder będzie potrzebny?

Wiele osób zastanawia się, jak będzie można korzystać z najnowszych usług. Rozwiązaniem będzie tutaj dekoder DVB-T2, który wcale nie musi się różnić wiele od tego, który już mamy. Jak to dokładnie działa?

Najnowsza emisja będzie znajdowała się na paśmie H.265, a nie tak, jak w poprzednim przypadku – H.264. Zmienia to tyle, że nie każdy telewizor bądź dedykowany dekoder będzie sobie radził z odszyfrowywaniem tego sygnału. Jednak warto wiedzieć, że wiele sprzętów, które zostają sprowadzone na rynek europejski, ma w sobie już możliwość dekodowania tego pasma. Warto sprawdzić w instrukcji użytkownika danego sprzętu, czy taka opcja już istnieje, gdyż wtedy nie będzie trzeba dokupować niczego nowego.

Jeśli jednak nasz sprzęt nie ma takiej opcji, warto zakupić tani dekoder, który zmieści się obok telewizora i nie będzie w niczym przeszkadzał. Warto pamiętać jednak, żeby zawsze dokładnie sprawdzić, czy jest to DVB-T2 HEVC. Takie urządzenie będzie miało w opisie wzmiankę o paśmie H.265, jak i skrót HEVC. Kupując nowy sprzęt, warto też pomyśleć o tym, żeby odbierało sygnał w jak najlepszej jakości, co też zostaje zaznaczone w jego opisie.

Zmiana emisji – co jeszcze warto wiedzieć?

Często padają pytania o antenę i potrzebę jej zmiany, jednak warto wiedzieć, że nie ma o co się martwić – w tym temacie nic się nie zmieni. Dotychczasowe anteny poradzą sobie z nowym sygnałem, gdyż to zmiana jedynie przy dekodowaniu. Jednak warto wiedzieć, że nie zawsze sygnał może być tak czysty, jakbyśmy tego pragnęli, co sprawia, że warto o zakupienie odpowiedniego filtra 4G/5G, który pomoże w zniwelowaniu udziału niechcianych pasm.

Wydawać by się mogło, że do zmiany technologii pozostało jeszcze dużo czasu, jednak miesiące mijają bardzo szybko, a im bliżej ostatecznego terminu, tym ceny mogą pójść w górę. Warto więc jak najszybciej zainwestować w zakup nowego dekodera, który poradzi sobie zarówno z dzisiejszą technologią, jak i tą, która czeka nas w czerwcu przyszłego roku. W ten sposób unikniemy przepłacania.

Zdjęcie główne: materiał od klienta

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Weregolf – inteligentny kombinezon, który może zrewolucjonizować grę w golfa
/
Weregolf – inteligentny kombinezon, który może zrewolucjonizować grę w golfa
Od początku pandemii popularność golfa na świecie widocznie wzrosła. Komfort gry i efektywność nauki ma podnieść Weregolf - nowoczesne urządzenie ćwiczące pamięć mięśniową.
Nowe funkcje Google Fit – zmierz puls oraz oddech bez smartwatcha i opaski!
/
Nowe funkcje Google Fit – zmierz puls oraz oddech bez smartwatcha i opaski!
Monitorowanie stanu zdrowia stanie się wkrótce znacznie prostsze i bardziej przystępne niż kiedykolwiek! Wszystko dzięki najnowszym funkcjom popularnej aplikacji Google […]
Jakie wybrać dodatkowe ubezpieczenie na życie?
/
Jakie wybrać dodatkowe ubezpieczenie na życie?
Wybór odpowiedniego rodzaju dodatkowego ubezpieczenia na życie może być trudny.