Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Orbitrek (trenażer eliptyczny) bardzo często bywa wskazywany jako alternatywa dla biegania. Wśród zalet wymienia się możliwość ćwiczenia w domu oraz niskie ryzyko wystąpienia kontuzji. A co jest lepsze na odchudzanie oraz rozbudowę mięśni – orbitrek czy bieganie?
Zarówno bieganie, jak i sprzęty fitness typu trenażer eliptyczny są chętnie wybierane przez osoby początkujące w świecie sportu, chcące przede wszystkim popracować nad swoją kondycją oraz sylwetką. Ta druga kwestia dotyczy zazwyczaj zrzucenia kilku nadprogramowych kilogramów, a więc spalania (utleniania) tkanki tłuszczowej.
Dokładne wyliczenia efektywności treningu, czyli w tym przypadku określenia, co i w jakim czasie wpływa na utlenianie tłuszczu, są dość zawiłym zagadnieniem. Na potrzeby osoby początkującej przyjmuje się jednak najprostszą metodę wyliczeń: określenie, ile kalorii należy spalić, by zrzucić 1 kilogram masy ciała.
Oczywiście i tutaj jest wiele „tozależności” dotyczących przede wszystkim tego, skąd organizm pobierze energię (kalorie) do spalania. Te skrywają się nie tylko w tkance tłuszczowej, ale również glikogenie, czyli składniku mięśni, a którego zrzucenie jest ściśle powiązane z usuwaniem wody z organizmu. Spalenie 1 g glikogenu „wyrzuca” również 3-4 g wody. Przyjmuje się, że spalając zaledwie 1000 kcal, można zrzucić 1 kg masy ciała, jeżeli kalorie będą pobierane wyłącznie z glikogenu. To z niego energia jest pobierana na samym początku, dlatego pierwsze tygodnie ćwiczeń są najbardziej efektywne.
Dopiero po spaleniu jakiejś części glikogenu organizm zaczyna pobierać energię z tkanki tłuszczowej. A do tego potrzebuje już około 7700 kalorii, by zgubić 1 kg masy ciała. Dlatego tak duże znaczenie w treningu ma to, ile kalorii spala dana aktywność fizyczna.
Liczba spalonych kalorii podczas biegu uzależniona jest od jego prędkości. Przyjmuje się, że trucht zaczyna się przy ok. 7 km/h, „zwykły” bieg mieści się w granicach ok. 8-9 km/h, a powyżej 10 km/h to już bieg profesjonalny. Z kolei na jeden przebiegnięty kilometr przypada około 62 spalonych kalorii.
Zakładając zatem tempo początkującego i średniego biegacza, czyli 8-9 km/h, w ciągu godziny można spalić ok. 490-558 kalorii. Profesjonalny zrzuci do 620 kcal, a naprawdę zaawansowany nawet do 930 kcal. Należy mieć przy tym na uwadze, że dokładne wartości są uzależnione od wieku biegacza, jego masy ciała oraz rodzaju biegu (interwałowy zawsze spala więcej). A ilu kcal pozbywa człowieka bieganie na orbitreku?
Przyjmuje się, że godzina treningu na orbitreku może spalić od ok. 400 do nawet 700 kcal. I w tym przypadku dokładna wartość będzie uzależniona od wieku trenującego, jego poziomu zaawansowania, masy ciała, a nawet płci.
Niemniej istotny jest ustawiony poziom oporu – im wyższy, tym większą siłę musi włożyć użytkownik w obrócenie koła zamachowego, co przekłada się na wzrost poziomu spalania kalorii. Dlaczego? Wyjaśniają to podstawy fizyki: im mocniejsza ma być uzyskana siła, tym więcej energii (kalorii) organizm pobiera na jej „produkcję”.
Wzrost mięśni polega, w największym uproszczeniu, na ich niszczeniu i odbudowie. Jak wspomniano, podczas aktywności fizycznej organizm pobiera kalorie między innymi z glikogenu będącego elementem mięśni. „Zabiera” je również z białek, a wszystko to prowadzi do występowania mikrouszkodzeń w tkankach mięśni – ubytków, które trzeba czymś wypełnić. Proces ten nazywany jest katabolizmem, z kolei odbudowa tkanki to anabolizm.
Co więcej, na „niszczenie” mięśni w znacznej mierze wpływa także poziom ich zaangażowania. Im intensywniej i dłużej są rozciągane oraz naprężane, tym bardziej będą uszkadzane. Z kolei za regenerację białka, a tym samym dalszą rozbudowę mięśni, odpowiada jego przyjmowanie – stąd popularność diet wysokobiałkowych oraz odżywek.
Powyższe nasuwa prosty wniosek: na skuteczne budowanie muskulatury wpływa właściwa równowaga między intensywnością pracy mięśni oraz przyjmowanym białkiem. Zatem odpowiedź dotycząca tego, co lepiej ją kształtuje, trenażer eliptyczny czy bieganie, zależy od poziomu zaangażowania mięśni.
Podczas biegania pracują przede wszystkim mięśnie nóg: przednie i tylne ud, podudzi oraz łydek, a także kolan. To również połączone z nimi mięśnie pośladków, a także brzucha, na co wpływa fakt, że podczas ruchów naprzemiennych nóg porusza się także miednica, skręcając lekko tułów. Dodatkowo zaangażowane zostają mięśnie rąk i pleców, w tym przypadku intensywność uzależniona jednak technika biegu. Im mocniej biegacz macha rękami, tym bardziej ćwiczy mięśnie przedramion, ramion oraz pleców.
Orbitrek angażuje nawet 90% mięśni całego ciała. Wpływa na to jego konstrukcja, która wymusza wykonywanie równie intensywnych ruchów nóg, co rąk. Dzięki temu trenuje mięśnie ud, podudzi, łydek, pośladków, brzucha, pleców, ramion oraz przedramion, każde na niemal takim samym poziomie.
W „konflikcie” orbitrek a bieganie, pod względem kształtowania muskulatury, wygrywa zatem orbitrek. Natomiast odnośnie gubienia kilogramów bardziej efektowne może być bieganie – oczywiście przy założeniu wykonywania treningu interwałowego. W każdym z tych przypadków warto wyposażyć się w akcesoria ułatwiające stanowienie kontroli nad swoimi postępami.
Fot.: materiał prasowy Klienta.