Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Procesor stanowi serce komputera. Nie inaczej jest w przypadku maszyn firmy Apple. Firma ta już kilka lat temu zapowiedziała, że odchodzi od umieszczania w swoich komputerach procesorów innych firm i stawia na własne. 10 listopada 2020 roku stało się to faktem. Tego dnia bowiem zaprezentowano trzy komputery, które wyposażone zostały w procesor M1. Były to MacBook Air, Macbook Pro oraz Mac Mini.
Musimy wiedzieć, że M1 firmy Apple nie jest procesorem w ścisłym znaczeniu tego słowa. Zgodnie z tym, co mówiła firma Apple, M1 jest układem, który jednocześnie zawiera w sobie wszystkie elementy, które są niezbędne do pracy komputera. W skład układu M1 wchodzi przede wszystkim procesor, lecz także procesor graficzny oraz wiele innych komponentów. Nowością w tym przypadku jest zunifikowana pamięć będąca odpowiednikiem ramowej, lecz znacznie szybsza.
W MacBookach M1 odpowiedzialny jest także za uczenie maszynowe i sztuczną inteligencję. Obecnie dostępne są na rynku dwa warianty układów M1. Pierwszy z nich posiada 8-rdzeniowy procesor oraz 7-rdzeniowy procesor graficzny, drugi z kolei 8-rdzeniowy procesor i 8-rdzeniowy procesor graficzny. M1 może obsługiwać maksymalnie do 16 GB pamięci zunifikowanej.
Układ M1 jest o wiele efektywniejszy od standardowych procesorów. Układ ten bowiem znacząco zmniejsza zużycie energii. Czas działania komputerów MacBook wyposażonych w procesory M1 jest znacznie dłuższy niż tych samych wyposażonych w standardowe procesory. Apple stwierdza, że stosując tę samą baterię MacBook wyposażony w M1 działa przez 15 godzin, podczas gdy mając inny procesor, zaledwie 11 godzin.
Wydajność to również druga, bardzo ważna zaleta tych maszyn. Geekbench 5 przeprowadził testy na wydajność procesorów dla operacji jednowątkowych. Pięć pierwszych pozycji przypadło komputerom wyposażonym w układy M1. Test wykazał również, że popularne procesory z serii Intel Core i5 oraz AMD Ryzen 5 4500U w porównaniu z maszynami M1 wypadają stosunkowo słabo.
Zdecydowanie nie. Na obecną chwilę zdecydowana większość aplikacji bez problemu odpala się na urządzeniach wyposażonych w procesory M1. Wśród nich wymienić można np. popularny Microsoft Office, programy firmy Adobe czy chociażby wszystkie znane przeglądarki internetowe takie jak: Chrome, Opera, Mozilla lub Microsoft Edge.
Bardzo ciekawym jest fakt, że na komputerach wyposażonych w architekturę M1 można też zainstalować niektóre aplikacje, które dedykowane są dla iPhone’a bądź iPada. Wynika to z faktu, że telefony i tablety firmy Apple oparte są na tej samej architekturze co M1.
W obecnej chwili można korzystać z procesora na urządzeniach typu MacBook. Są to:
Wydajność wszystkich wspomnianych wyżej urządzeń jest niemal identyczna. Urządzenia firmy Apple są zdecydowanie najwydajniejszymi i najmocniejszymi sprzętami na rynku, które warte są swojej ceny.
Fot.: materiał prasowy Klienta