Zastosowanie siatek ochronnych

Zastosowanie siatek ochronnych
/
/
Gadżety
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Zastosowanie siatek ochronnych jest szerokie. Pełnią one bardzo istotną funkcję i jak sama nazwa wskazuje, chronią przed nieszczęśliwymi wypadkami. Siatki zabezpieczające montowane są na boiskach sportowych, budowach, czy w ogrodach. Co powinniśmy wiedzieć o ich zastosowaniu? 

Siatki ochronne i ich rodzaje

Na samym początku, warto wiedzieć, że siatki dzielą się na dwie zasadnicze grupy:

  • siatki ochronne (zabezpieczające),
  • siatki bezpieczeństwa (asekuracyjne).

Siatki asekuracyjne to te, które spełniają normy PN-EN 1263-1 i zazwyczaj służą do zabezpieczenia, przed możliwością upadku z wysokości. 

Siatki ochraniające kupić można w sklepach ogrodniczych. Podczas zakupów dobrać można odpowiedni rozmiar siatki lub jej grubość. 

Aby ułatwić zakupy, najlepiej przedstawić sprzedawcy cel, w którym ma zostać wykorzystana siatka ochronna. Następnie powinien on doradzić, które modele idealnie będą się nadawały jako piłkochwyty, lub np. które spełnią funkcję ochrony okien, czy roślin.

Najczęstszym elementem różniącym poszczególne siatki zabezpieczające jest szerokość oczek. Za przykład można uznać wykorzystanie siatek w celu ochrony roślin – wtedy najlepiej wybierać takie, których średnica oczek będzie jak najmniejsza. Idealnie sprawdzi się to w przypadku ochrony przed ptakami.

Siatka ochronna z bliska

Siatka polipropylenowa – z czego wykonywane są siatki bezpieczeństwa i ochronne

Jedne z najpopularniejszych, czyli siatki zabezpieczające sznurkowe, najczęściej wykonuje się z polipropylenu. Ten materiał należy do jednych z obecnie najpopularniejszych tworzyw sztucznych na świecie, które wykorzystuje się w różnego rodzaju produkcjach. Ponadto charakteryzuje się tym, że jest niepalny i bezwonny. To nie wszystko, gdyż idealnie znosi różne warunki atmosferyczne, a szczególnie oddziaływanie wody.

Polipropylen jest materiałem obojętnym fizjologiczne, więc co za tym idzie, nie wpływa w żaden sposób na rozmaite reakcje z innymi substancjami. Skutkuje to tym, że siatka ochronna wyprodukowana z polipropylenu może być zamontowana nawet tam, gdzie będzie narażona na kontakt z innymi materiałami.

Siatki polipropylenowe są tak popularne, gdyż charakteryzują się trwałością i wytrzymałością. Co za tym idzie, takie siatki asekuracyjne mogą służyć latami, bez konieczności ich wymiany. Inwestycja taka jest zatem bardzo opłacalna.

W przypadku obiektów sportowych, gdzie najczęściej wykorzystuje się siatki ochronne, istotną kwestią jest ich masa, czy również elastyczność. 

Siatki zabezpieczające używane na boiskach i nie tylko

Omawiane siatki, często wybierane są jako dodatkowa ochrona na obiektach sportowych (korty tenisowe, orliki itp.). Dzięki zastosowaniu siatki ochronnej w danych miejscach piłka nie będzie wydostawała się poza obiekt sportowy.

Siatka ochronna jako piłkochwyt

Siatki ochronne w domu

Z powodzeniem można je zastosować w użytku domowym. Mogą służyć jako bariera ochronna dla dziecka, która zapobiegnie upadkowi ze schodów, balkonu, czy innej wysokości. 

Siatki te nadają się również do ochrony roślin. Wymienić można kwiaty, drzewka, krzewy, czy chociażby owoce i warzywa hodowane w ogródkach. 

Dodatkowo można spotkać je w pobliżu ruchliwych jezdni. 

Z zastosowań wymienić jeszcze można ochronę dla zwierząt. Najczęściej spotkać je można w pobliżu ruchliwych dróg, czy autostrad, gdzie blisko lasów, czy terenów niezabudowanych, siatki pełnią funkcję ochronną dla zwierzyny, aby ta nie wchodziła na jezdnię.

Siatka chroniąca rośliny przydomowe

Siatka zabezpieczająca na okna

Świetne rozwiązanie, jeżeli chcemy ochronić okna przed uszkodzeniami. Jak wiadomo, szybę jest całkiem prosto zbić. Zastosowanie siatek idealnie ochroni okno przed stłuczeniem. Rozwiązanie to jest szczególnie stosowane w budynkach, wokół których np. dzieci często grają w piłkę – szkoły, sale gimnastyczne, ale także domowe gospodarstwa.

Siatka bezpieczeństwa na budowę, rusztowania

Siatki asekuracyjne bardzo często wykorzystywane są w przypadku placów budowy. Ich rola, to asekuracja pracowników, szczególnie tych, którzy pracują na wysokości – rusztowaniu. Zabezpieczenie to ma wpływ nie tylko na bezpieczeństwo pracowników budowy, ale również przechodniów.

Jeżeli chodzi o siatki bezpieczeństwa dla rusztowań, dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie siatek elastycznych – dzięki temu będzie je znacznie prościej dopasować do rozmiaru konstrukcji rusztowania. 

Siatki asekuracyjne zamontowane na rusztowaniu

Siatka ochronna i bezpieczeństwa – od czego zależą ich ceny

Przeważnie cena uzależniona jest od producenta, lecz wpływa na nią również grubość sznurka, czy ilość posiadanych przez siatki zabezpieczające i asekuracyjne oczek. Co za tym idzie, mocna siatka ochronna, lub asekuracyjna może być nieco droższa od ich „lżejszego” odpowiednika.

Podsumowanie

Zabezpieczająca siatka ochronna, siatka asekuracyjna, czy jakakolwiek inna, świetnie sprawdzić się może w wielu przypadkach. Produkty te bardzo dobrze pełnią swoje role i zapewne jeszcze długo nic nie będzie w stanie ich zastąpić!

Zdjęcia: materiał Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Tradycyjny sport łączy siły z wirtualnym. Wielkie potęgi wchodzą do świata esportu!
/
Tradycyjny sport łączy siły z wirtualnym. Wielkie potęgi wchodzą do świata esportu!
Sport wirtualny zyskuje coraz większą siłę przebicia na całym świecie, czego najlepszym dowodem jest fakt, że zaczynają w niego inwestować […]
Jak moduł to tylko Arduino Uno Rev3 – dlaczego dobry dla każdego?
/
Jak moduł to tylko Arduino Uno Rev3 – dlaczego dobry dla każdego?
Najnowsza wersja Arduino Uno oparta jest na układzie ATmega328P, który posiada 32 KB pamięci flash, 2 KB pamięci RAM i oscylator 16 MHz. Ma również interfejs USB, dzięki czemu można go programować bez konieczności używania zewnętrznego programatora.
Najlepsze aplikacje dla miłośników sportów zimowych
/
Najlepsze aplikacje dla miłośników sportów zimowych
Dowiedz się, z jakich programów warto korzystać w trakcie zjazdów oraz przy szukaniu podstawowych informacji dotyczących ośrodków narciarskich czy aktualnych warunków atmosferycznych na stoku.