Zdrowotne biohacki, które stosują najlepsi piłkarze na świecie

Zdrowotne biohacki, które stosują najlepsi piłkarze na świecie
/
/
Biohacking
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Biohacking to związek pomiędzy modyfikacją stylu życia i manipulacją epigenetyką w celu poprawy zdrowia, jakości życia oraz wyników sportowych. Z różnego rodzaju biohacków korzystają najlepsi na świecie piłkarze. 

Biohacking – co to takiego?

Wyróżniamy 3 rodzaje biohackingu. Jednym z nich jest nutrigenomika, inaczej nazywana genomiką żywieniową. To dział nauki, który bada wpływ żywności na ekspresję genów. Prowadzone tu badania mają na celu odnaleźć związek pomiędzy konkretnym składnikiem odżywczym i myślami, emocjami oraz zachowaniem człowieka. Drugi z rodzajów biohackingu to grinder, który polega na stosowaniu implantów lub zastrzyków mających na celu poprawić zdrowie i wydolność ludzkiego organizmu. Do czynienia możemy mieć również z odmianą biohackingu, jaką jest DIY Biology. Osoby zajmujące się tą dziedziną skupiają się na wsłuchiwaniu się w reakcję organizmu na poszczególne techniki.

Biohacking a dieta

Ważną rolę w biohackingu odgrywa kofeina, którą znaleźć można zarówno w kawie, jak i czarnej i zielonej herbacie oraz czekoladzie. Stymuluje ona ośrodkowy układ nerwowy, co skutkuje pobudzeniem organizmu. Kofeina na każdego z nas działa nieco inaczej. Co za tym idzie – należy dobrać taką dawkę, aby uniknąć działań niepożądanych, takich jak przyspieszony rytm serca czy uczucie niepokoju. Warto wspomnieć tutaj także o kawie kuloodpornej, czyli napoju z dodatkiem średniołańcuchowych kwasów tłuszczowych. Nie tylko przyczynia się ona do wzrostu energii, lecz również skutecznie redukuje masę ciała.

Warto wspomnieć tutaj także o okresowym poście, czyli metodzie odżywiania polegającej na stosowaniu okresu postu i okna czasowego, w którym żywność spożywać można bez ograniczeń. Do czynienia możemy mieć z różnymi wariantami, takimi jak chociażby 16/8, 18/6 czy 20/4. Jak pokazują wyniki badań, okresowy post może przyczynić się do redukcji stężenia insuliny we krwi i naprawy komórek organizmu. Należy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że taki sposób odżywiania nie sprawdzi się u każdego. Konsultacji ze specjalistą wymagać będą między innymi osoby z niskim ciśnieniem krwi oraz diabetycy. Okresowego postu nie mogą stosować kobiety w ciąży i karmiące piersią.

Sportowcy korzystający z dobrodziejstw biohackingu

Którzy sportowcy korzystają z biohackingu? Jednym z nich jest słynny polski piłkarz – Robert Lewandowski. Jego kluczem do sukcesów jest odpowiednia dieta skomponowana przez jego żonę – Annę Lewandowską. Jadłospis ten pozbawiony jest krowiego mleka i pszenicy, a cukier został w nim ograniczony do minimum. Lewandowski swoje posiłki zaczyna od…deseru. Związane jest to z tym, że węglowodany trawią się szybciej niż białko. 

Z dobrodziejstw biohackingu korzysta również piłkarz Erling Haaland. Używa on okularów typu blue blocker z pomarańczowymi soczewkami chroniącymi oczy przed częstotliwościami światła niebieskiego emitowanymi przez ekran telewizora, komputera, czy smartfona. Zapobiegają one wytwarzaniu melatoniny – hormonu odpowiadającego za prawidłowe wzorce snu. 

Biohacking nie jest obcy również piłkarzowi – Zlatanowi Ibrahimoviciowi. Regularnie korzysta on z komory do krioterapii, w której temperatura spada do -160 stopni Celsjusza. Skuteczność tej metody związana jest z tym, że na skutek zimna naczynia krwionośne kurczą się, a następnie rozszerzają, nasycając krew substancjami o właściwościach przeciwzapalnych.

Warto wspomnieć tutaj także o Serge’u Gnarby, który współpracuje z trenerem 

neuro-lekkoatletyki – Larsem Lienhardem. To innowacyjna metoda, która ma na celu poprawić koordynację, zręczność oraz świadomość przestrzenną. Treningi polegają na wykonywaniu specjalnych ćwiczeń oczu, dłoni oraz palców. Dodatkowo Gnarby dużą wagę przykłada do jakości snu.

Biohacking wykorzystuje również Cristiano Ronaldo. W jaki sposób? W ciągu doby ucina on sobie aż 6 drzemek, każda po 1,5 godziny. Słynny piłkarz zjada 6 posiłków dziennie: śniadanie, 2 obiady, przekąskę i 2 kolacje. Podobnie jak Ibrahimovic, regularnie korzysta z krioterapii.

Zdj. główne: Arthur Chauvineau/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
DNS – czym jest?
/
DNS – czym jest?
Serwery DNS mają kluczowe znaczenie dla działania internetu, jednak wielu użytkowników internetu nawet nie zdaje sobie sprawy z ich istnienia. […]
Xiaomi Mi Watch wkracza na polski rynek. Aż 117 trybów sportowych!
/
Xiaomi Mi Watch wkracza na polski rynek. Aż 117 trybów sportowych!
Xiaomi Mi Watch wreszcie debiutuje w Polsce! Na dobry początek będzie można go nabyć w przedsprzedaży w promocyjnej cenie. Nowoczesny […]
Jak wybrać serwis do naprawy iPhone?
/
Jak wybrać serwis do naprawy iPhone?
Jakie usługi wykonywane są w serwisach iPhone? Jeśli szukasz odpowiedzi na to pytanie, serdecznie zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości naszych czytelników.