Innowacje

Footbonaut – tak wygląda piłkarski trening nowej generacji!

Do czynienia możemy mieć z różnego rodzaju nowoczesnymi technologiami, które mają na celu wznieść trening piłki nożnej na wyższym poziom. Jednym z nich jest Footbonaut. Jak działa to innowacyjne urządzenie?

Footbonaut – co to takiego?

Footbonaut jest maszyną stworzoną na Uniwersytecie Berlińskim, która odpowiada za ostatnie spektakularne sukcesy Borussii Dortmund, TSG 1899 Hoffenheim oraz reprezentacji Niemiec.

Jak działa Footbonaut?

Najprościej opisać można Footbonaut jako maszynę, która wyrzuca piłki. Ma ona postać klatki o wymiarach 14 × 14 m, która składa się z 72 kwadratów wykonanych z paneli świetlnych. Z każdego z nich wyrzucana jest piłka, która może osiągać dużą prędkość, sięgającą nawet 130 kilometrów na godzinę! Piłkarz, który stoi na środku klatki, ma za zadanie kopnąć piłką w podświetlony prostokąt w jak najkrótszym czasie. Może to zrobić zarówno nogą, głową, jak i klatką piersiową.

Głośny dźwięk oraz czerwony kolor sygnalizują nadejście pocisku. Barwa zielona oznacza natomiast miejsce, do którego piłka ma trafić. Maszyna jest w stanie wyrzucić nawet 200 piłek podczas jednej sesji treningowej. Poziom stresu przez cały czas utrzymuje się natomiast na równie wysokim poziomie, motywując gracza do osiągnięcia możliwie jak najlepszego wyniku.

Ogromnym atutem Footbonaut jest to, że piłki mogą być wyrzucane z maszyny na różne sposoby, w tym również z rotacją. Sprawia to, że z powodzeniem korzystać mogą z niej także bramkarze. Trwający 20 minut trening tego typu jest niezwykle intensywny i skutecznie ćwiczy dokładność podań. Footbonaut zbiera szereg danych dotyczących siły, dokładności podań czy tętna i zapisuje je na komputerze.

Zgromadzone w ten sposób informacje mogą okazać się niezwykle przydatne dla sztabu szkoleniowego. Koszt tej nowoczesnej maszyny to jednak bagatela 3 miliony euro. Aktualnie na świecie znajdują się zaledwie trzy sztuki tego zaawansowanego sprzętu: w Dortmundzie, Hoffenheim i w Katarze.

Czy to trening przyszłości? Bardzo możliwe. Do tego nawiązują sami szefowie Borussii.Maszyna nazywa się bowiem… „…

Opublikowany przez Maszycanka Maszyce Niedziela, 30 września 2012

Opinie piłkarzy i trenerów na temat Footbonaut

Co o Footbonaut sądzą jego użytkownicy? Zawodnik Borussii Dortmund, Mustafa Amini przyznaje, że korzystanie z maszyny daje wrażenie otoczenia przez 10 piłkarzy jednocześnie podających piłkę, co jest niewykonalne podczas tradycyjnego treningu. Podkreśla on również, że Footbonaut skutecznie rozwija szybkość i precyzję.

Zdaniem trenera BVB, Svena Mislintata, maszyna Footbonaut przyczynia się do poprawy techniki zawodnika i uczy go, jak zachowywać się w trudnych, nietypowych sytuacjach. Dodatkowo pozwala ona na bieżąco obserwować jego postępy. Trener Liverpoolu, Jurgen Klopp dodaje natomiast, że Footbonaut to idealny sposób na poprawę umiejętności kontrolowania piłki.

Zobacz, jak działa Footbonaut ⬇

Foto wyróżniające: Dennis Grombkowski / Bongarts / Getty Images

Justyna Zajdel
Copywriter z wieloletnim doświadczeniem w branży. Magister Socjologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Prywatnie miłośniczka kulinariów i podróży, które zajmują większą część jej wolnego czasu.
  Nowa gra sportowa VR na gogle Oculus Quest 2. Rezzil Player 22 zadebiutuje już tego lata!
  Poprzedni artykuł
  Jak sztuczna inteligencja pomaga piłkarzom i trenerom?
  Następny artykuł

  Może Ci się spodobać

  Komentarze

  Zostaw komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Więcej w Innowacje

  System Rejestracji Pacjentów: Przychodnia Przyszłości?
  System rejestracji pacjentów to rozwiązanie, które przynosi szereg korzyści zarówno dla placówek medycznych, jak i ich pacjentów, i pozwala wypracować przewagę konkurencyjną, wymaganą do wzrostów biznesowych.
  Hulajnoga miejska – transport dla każdego
  Hulajnoga miejska staje się coraz bardziej popularny wśród osób w każdym wieku, które szukają skutecznego i niedrogiego sposobu na poruszanie się po mieście.