Jak działają inteligentne systemy oświetleniowe?

Jak działają inteligentne systemy oświetleniowe?
/
/
Innowacje
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Jeszcze kilkanaście lat temu, nikomu z nas nie przyszłoby do głowy, że oświetleniem domowym będzie można dowolnie sterować. Wiadome, że oświetlenie jest po to, żeby świecić i zapewniać nam widoczność w trakcie wieczoru czy nocy.

Okazuje się jednak, że barwa i jasność światła nienaturalnego ma podobny wpływ na nasze samopoczucie, co świecące słońce. Z pewnością w deszczowe dni każdy z nas jest zdołowany i przygnębiony, a promienie słońca i czyste niebo rozweselają nas i zachęcają do wyjścia z domu. Mając oświetlenie sterowalne możemy nawet w deszczowe dni poczuć się dobrze i radośnie.

Oświetlenie LED – co to jest?

Technologia oświetleniowa, która na ten moment zostawia wszystkie inne daleko w tyle. Emitowane przez nią promienie udostępniają użytkownikom światło czyste i wyraziste, pobierając przy tym niskie pokłady energii. 

Cały schemat działania oświetlenia opiera się na zasadzie elektroluminescencji. Dioda, która jest głównym sprawcą całego zajścia dzieli się na dwie warstwy. Wszystko odbywa się na terenie chipu półprzewodnikowego, którego zadaniem jest konwersja prądu elektrycznego na światło. Dzieje się to w sposób, w którym elektrony muszą przebić się z jednej warstwy na drugą. W czasie skoku na drugą warstwę, zostaje im sporo energii, a oddają ją poprzez wyrzucenie z siebie promieni światła.

Diody LED cechują się bardzo długą żywotnością i niskim poborem energii. Przy tym wszystkim, niektóre rodzaje potrafią zmieniać swoje barwy i poprzez inteligentne systemy, dostosować je do naszego trybu dnia.

Inteligentne oświetlenie LED

Opiszmy tutaj w skrócie, czym tak naprawdę jest fenomen inteligentnego oświetlenia. Otóż, producenci wpadli na świetny pomysł, a mianowicie, aby można było połączyć światło ze swoim telefonem bez zbędnego kombinowania i kucia ścian. Zaczęto patentować sprzęty oświetleniowe, posiadające w sobie moduły WiFi i sterowniki kontrolujące lampy.

Nam jako użytkownikom daje to bardzo wiele. Łącząc przykładowo smart żarówkę z aplikacją w naszym telefonie, a następnie z domowym routerem sprawiamy, że ten sprzęt jest na stałe zapamiętany w sieci i może być przez nią sterowany. Całym pilotem i systemem operacyjnym jest aplikacja w telefonie. Możemy za jej pomocą zmieniać dowolnie barwę światła, jasność, czy też ustawić swój własny biorytm w ciągu dnia. Taki zabieg z pewnością pozwoli czuć się dobrze każdego dnia.

Rodzaje takiego oświetlenia

Wspomnieliśmy już o inteligentnych żarówkach, jednak nie są one jedynym urządzeniem z tej serii. Prawdę mówiąc, w zależności od tego czym chcemy świecić, to taką rzecz smart można kupić. Istnieje możliwość zakupu inteligentnych lamp czy plafonów, opraw podtynkowych i nadtynkowych, czy nawet opraw na szynoprzewody. 

Nieco inna sytuacja jest w przypadku taśmy led. Wiele osób chce mieć ją w swoim domu, gdyż dodaje ona sporo uroku. Ten system oświetlenia również da się wyposażyć w inteligencję, jednak potrzebne do tego są inteligentne zasilacze do taśm led. Zajmują się one bezpośrednio konwersją napięcia na stałe, a jednocześnie możemy podłączyć je do naszej domowej sieci.

Źródło zdjęć: Materiał od klienta

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Pogromca bramek widmo. Na czym polega technologia goal-line?
/
Pogromca bramek widmo. Na czym polega technologia goal-line?
Technologia goal-line nazywana jest pogromcą bramek-widmo. Zaawansowana technologia zmniejsza oczywiście ryzyko popełnienia sędziowskiego błędu, jednak wiąże się z ogromnymi kosztami finansowymi.
Weregolf – inteligentny kombinezon, który może zrewolucjonizować grę w golfa
/
Weregolf – inteligentny kombinezon, który może zrewolucjonizować grę w golfa
Od początku pandemii popularność golfa na świecie widocznie wzrosła. Komfort gry i efektywność nauki ma podnieść Weregolf - nowoczesne urządzenie ćwiczące pamięć mięśniową.
Jak działa VAR i kiedy jest wykorzystywany?
/
Jak działa VAR i kiedy jest wykorzystywany?
VAR (Video Assistant Referee), nazywany również wideoweryfikacją, jest stosowanym od 2016 roku systemem pomocniczym wykorzystywanym podczas meczów piłki nożnej, który […]