Jak wybrać obudowę do komputera? Rodzaje i wielkości

Jak wybrać obudowę do komputera? Rodzaje i wielkości
/
/
Technews
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

W czasie gdy postęp technologiczny jest tak duży nadal zdarzają się osoby, które zamiast decydować się na gotowce dostępne w sklepach budują swój własny komputer. Jest to spore wyzwanie, które wymaga dużej wiedzy. Dlaczego? Dzisiaj sprawdzimy na co zwracać uwagę wybierając odpowiednia obudowę.

Wybór obudowy, od czego zacząć i jakie są jej rodzaje?

Podobnie jak inne komponenty, tak i obudowa musi do wszystkiego pasować. Najważniejsza jest tutaj wielkość obudowy, która musi być dopasowana do wielkości płyty głównej. Istotne jest też ułożenie poszczególnych komponentów. Następnie zastanowić się należy nad czym czy wybrać obudowę w wersji Tower, desktop czy wersję mini.

Wariant desktop jest dedykowanym rozwiązaniem, które świetnie sprawdzi się np. w biurach. Jest to rozwiązanie nieco kompaktowe, które może leżeć na biurku na płasko. Na obudowie można wówczas ustawić monitor, co pozwala zaoszczędzić sporo miejsca. Jednocześnie pojemność jest nieco mniejsza.

Dla wymagających przygotowane zostały wersje specjalne, takie jak slim oraz mini. Tam, gdzie przestrzeń na komputer jest dość wąska – świetnie sprawdzi się Slim Tower. Natomiast gdy potrzebna jest całkiem kompaktowe rozwiązanie – warto rozważyć obudowę ITX, ponieważ nie zajmuje ona zbyt wiele miejsca. W zasadzie postawić ją można wszędzie, np. obok monitora. Obudowy te pozwalają przygotować zestaw komputerowy o każdej wydajności, nawet taki, który doskonale sprawdzi się dla graczy. Decydując się na wariant obudowy ITX pamiętać należy, że decyzja niejako determinuje wybór podzespołów – płyta główna musi być w formacie mini-ITX.

Jeśli planujesz samodzielne przygotowanie setupu komputera, to przeczytaj, który typ obudowy wybrać:
https://www.komputronik.pl/informacje/jaka-obudowa/

Wybrane warianty obudowy komputerowej

Największą popularnością cieszą się obecnie obudowy typu Tower, wśród których wyróżnić można:

–       Mini Tower – tu asortyment jest naprawdę duży, bo dostępnych jest obecnie ok. 400 modeli, cechują się dość niskim kosztem zakupu, bo proste rozwiązania kosztują nawet poniżej 100 zł, w przypadku nieco bardziej zaawansowanych i droższych wariantów można znaleźć bardzo ciekawe warianty, w których atrakcyjny design to tylko jeden z atutów, droższe modele z przedziału 100-300 zł cechują się też wyższą trwałością

–       Big Tower – to propozycja, którą docenią osoby decydujące się na złożenie naprawdę dobrego, profesjonalnego sprzętu, zdarza się, że jest ona wykorzystywana nawet dla serwerów, Big Tower pozwala przygotować imponujący zestaw, w którym można zamontować – nawet 10 dysków!

–       Micro Tower – alternatywą dla Big, jest Micro Tower, czyli niewielka, kompaktowa obudowa, wygląda bardzo zgrabnie i świetnie sprawdzi się tam, gdzie ważna jest oszczędność miejsca

–       Media Center – to bardzo ciekawa propozycja, swoim wyglądem obudowa przypomina zestaw kina domowego, a wybrane modele wyposażone są nawet w pilota! Taka obudowa doskonale wkomponuje się w przestrzeń np. obok telewizora czy sprzętu grającego, obudowa Media Center nie przypomina tradycyjnego komputera

–       ITX – to kompaktowe rozwiązanie, jednak decydując się na nie trzeba pamiętać, że będzie to komputer o podstawowej wydajności

Co jest ważne gdy wybieramy obudowę do komputera?

Obudowa, tak jak i inne komponenty muszą być dobierane tak, aby pasowały do siebie. Rozmiar obudowy warunkuje przede wszystkim wielkość płyty głównej, a ta – rodzaj i parametry kolejnych komponentów – procesor, chipset, kości pamięci RAM, karta graficzna, dźwiękowa itp.

Sprawdź polecane pasty termoprzewodzące:
https://www.komputronik.pl/informacje/jaka-pasta-termoprzewodzaca/

Wybierając konkretny wariant obudowy pamiętać trzeba, aby zwrócić uwagę na następujące elementy. Konieczne jest określenie ilości dysków, bo w każdej obudowie jest odpowiednia liczba kieszeni dla dysków twardych, a także miejsce dla kolejnych podzespołów. Jeśli planujesz dużo pracować z grafiką – wówczas lepszym wyborem jest osobna karta graficzna, na która musi być miejsce.

Duże znaczenie ma też umiejscowienie zasilacza, więcej na temat wyboru zasilacza możesz poczytać tutaj. Ale ważna jest też obecność filtrów przeciwkurzowych oraz mat wyciszających. To oczywiście nie wszystko, ponieważ w obudowie muszą znaleźć się dodatkowe porty (w tym USB), pozwalające podłączyć urządzenia zewnętrzne.

Fot.: materiał prasowy Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Zdrowotne biohacki, które stosują najlepsi piłkarze na świecie
/
Zdrowotne biohacki, które stosują najlepsi piłkarze na świecie
Jesteś ciekawy co to jest biohacking i jakie biohacki stosują najlepsi piłkarze na świecie? W takim razie przeczytaj nasz artykuł!
Zastosowanie i zalety kanałów kablowych wykonanych z materiałów syntetycznych w instalacjach elektrycznych
/
Zastosowanie i zalety kanałów kablowych wykonanych z materiałów syntetycznych w instalacjach elektrycznych
Dowiedz się więcej o korzyściach i praktycznym zastosowaniu kanałów kablowych z tworzyw sztucznych w systemach instalacyjnych. Połącz technologie przyszłości z potencjałem materiałów syntetycznych.
ReSpo.Vision – nowy (trój)wymiar analityki sportowej
/
ReSpo.Vision – nowy (trój)wymiar analityki sportowej
Współczesny sport a technologia – jaka jest zależność między nimi? ReSpo.Vision to prawdziwa rewolucja w świecie sportu!