Pas cardio – nieodłączny asystent sportowca czy zbędny gadżet?

Pas cardio – nieodłączny asystent sportowca czy zbędny gadżet?
/
/
Technews
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Chcesz skutecznie zwiększyć efektywność treningu i zagwarantować sobie bezpieczeństwo wykonywania ćwiczeń? Koniecznie przetestuj gadżet, jakim jest pas cardio!

Co daje pas cardio?

Pas cardio, inaczej pas do ćwiczeń lub pas kulturystyczny, to sprawdzony sposób na ograniczenie do minimum ryzyka wystąpienia kontuzji w czasie treningu. Produkt tego typu skutecznie wspiera mięśnie brzucha i odcinek lędźwiowy pleców. Jest on szerszy w tylnej części i węższy z przodu. Pas pełni funkcję stabilizatora podczas wykonywania ćwiczeń z dużym obciążeniem. W gadżet tego typu zaopatrzyć powinny się w szczególności te osoby, które regularnie trenują przysiady ze sztangą, wyciskanie sztangi czy martwy ciąg.

Zalety i wady pasa kulturystycznego

Umiejętnie wykorzystywany pas cardio jest bardzo pomocny podczas wykonywania różnego rodzaju ćwiczeń. To uniwersalne narzędzie, z którego korzystać może każdy miłośnik treningu siłowego. Pas cardio posiada całe mnóstwo zalet. Przede wszystkim stanowi gwarancję bezpiecznego i wygodnego treningu. Pas skutecznie stabilizuje kręgosłup, minimalizując ryzyko kontuzji lub przetrenowania.

Niestety takie pasy nie są pozbawione pewnego rodzaju mankamentów. Stosowanie pasa cardio nie jest zalecane osobom początkującym. Pasa kulturystycznego używać można wyłącznie podczas wykonywania ćwiczeń z dużym obciążeniem. Nie należy korzystać z niego zbyt często – doprowadzić może to do osłabienia mięśni stabilizujących. Przekłada się to na wzmożoną podatność na urazy, takie jak skręcenie stawu skokowego czy ból kręgosłupa. Niewłaściwie dopasowany pod kątem rozmiaru pas wbija się w skórę lub jest zbyt luźny, co w negatywny sposób wpływa na efektywność treningu.

Rodzaje pasów kulturystycznych

Na sklepowych półkach spotkać się można z różnego rodzaju pasami cardio. Produkty tego typu mogą się od siebie różnić między innymi materiałem wykonania. Do wyboru mamy na przykład pasy ze skóry naturalnej – bydlęcej lub cielęcej – oraz pasy z materiałów syntetycznych typu nylon.

Pasy cardio dzieli się także ze względu na konstrukcję i sposób zapinania. Wyróżnia się tutaj: pasy zapinane na rzepy, pasy zapinane na klamry, pasy wąskie, pasy szerokie oraz pasy szerokie na plecach.

Poza klasyczną wersją pasa kulturystycznego do czynienia możemy mieć również z pasem do trójboju siłowego, który jest grubszy i ma szerokość około 10 centymetrów.

Pasy kulturystyczne zakładać można na ubranie lub bezpośrednio na ciało.

Prawidłowe zakładanie i konserwacja pasa cardio

By pas kulturystyczny mógł w należyty sposób spełniać swoje zadanie, musi zostać założony w odpowiedni sposób. Tuż przed jego włożeniem należy zrobić maksymalny wydech i delikatnie wciągnąć brzuch. Pas powinien być założony możliwie jak najciaśniej. Stosując go podczas wykonywania ćwiczeń, takich jak wiosłowanie sztangą czy martwy ciąg, warto zapiąć go o 1 dziurkę luźniej, co jest związane z pochyloną postawą, z jaką mamy wówczas do czynienia. Po zakończeniu powtórzenia powinno się go poluzować lub zdjąć. Na jakiej wysokości musi się on znajdować? Osoby początkujące powinny go umieścić na poziomie pępka. Pasa kulturystycznego nie należy nosić przez cały trening. Mając go na sobie, oddychamy klatką piersiową i nie wykonujemy ćwiczeń na bezdechu.

W momencie, w którym opanujesz umiejętność prawidłowego oddychania, staraj się planować treningi zarówno z pasem, jak i bez niego. Godnym polecenia rozwiązaniem jest wykonywanie danego ćwiczenia w 2 wersjach – zwykłej oraz z omawianym gadżetem.

Jak dbać o pas kulturystyczny? Po każdym treningu należy go wysuszyć w temperaturze pokojowej i regularnie przecierać przy pomocy lekko zwilżonej szmatki. Do tego celu nigdy nie należy używać detergentów, które mogłyby się przyczynić do uszkodzenia struktury pasa.

Zdj. główne: Alora Griffiths/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Na czym polega znakowanie laserowe?
/
Na czym polega znakowanie laserowe?
Ułatwia magazynowanie, to dobra wizytówka producenta, a do tego umożliwia postępowanie zgodnie z obowiązującym prawem – właśnie po to powstało znakowanie laserowe, które jest wręcz konieczne w przemyśle. Dlatego dowiedz się, na czym polega ten proces i czy warto go stosować.
FIS App – wirtualny niezbędnik fana sportów zimowych
/
FIS App – wirtualny niezbędnik fana sportów zimowych
Aplikacja od FIS to świetne udogodnienie dla każdego fana sportów zimowych, nie tylko miłośników skoczni!
TOP 5 aplikacji dla fanów Formuły 1
/
TOP 5 aplikacji dla fanów Formuły 1
Nowy sezon Formuły 1 coraz bliżej – w jakie aplikacje powinien wyposażyć się przed nim każdy fan prestiżowych wyścigów?