Na czym polega znakowanie laserowe?

Na czym polega znakowanie laserowe?
/
/
Innowacje
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Ułatwia magazynowanie, to dobra wizytówka producenta, a do tego umożliwia postępowanie zgodnie z obowiązującym prawem – właśnie po to powstało znakowanie laserowe, które jest wręcz konieczne w przemyśle. Dlatego dowiedz się, na czym polega ten proces i czy warto go stosować.

Co to jest znakowanie laserowe?

Zwróć uwagę na to, czym w ogóle jest znakowanie laserowe. Przede wszystkim to trwałe nanoszenie znaku na konkretny produkt. W tym celu wykorzystywany jest laser, co sprawia, że poszczególne napisy czy oznaczenia są tak wyraźne i trwałe. W ten sposób mogą być nanoszone m.in.:

  • numer seryjny,
  • logo firmy,
  • podstawowe informacje o produkcie,
  • data produkcji,
  • numer katalogowy,
  • termin ważności,
  • wymiary produktu.

Znakowanie przy pomocy lasera służy również do oznaczenia luksusowych towarów, co daje gwarancję tego, że produkt nie zostanie podrobiony.

Na czym polega laserowe znakowanie?

Oznaczanie produktów przy pomocy lasera polega na nanoszeniu poszczególnych informacji czy numerów przy pomocy skoncentrowanej wiązki światła. W ten sposób powstają trwałe zmiany w zewnętrznej warstwie materiału. Ogromne znaczenie podczas tego procesu mają również reakcje termofizyczne bądź termochemiczne. Na skutek tego zjawiska powstają inne barwy oraz efekt grawerowania.

Podczas znakowania laserowego bardzo często produkty są pokrywane warstwą tlenku lub farby. Dzięki temu poprawia się kontrast znakowania, a to znowu sprawia, że oznakowania zyskują jeszcze większą widoczność.

Jakie zalety ma laserowe znakowanie?

Nowoczesny sposób znakowania produktów przy pomocy lasera wyróżnia się ogromną trwałością i odpornością na ścieranie. Dzięki temu oznaczenia są odporne na uszkodzenia mechaniczne, ścieranie itp. Dlatego poszczególne informacje będą widoczne przez długi czas. Dodatkowo takie znakowanie jest doskonale radzi sobie w trudnych warunkach – zarówno z wysokimi temperaturami, jak i niskimi. Nawet środki chemiczne czy światło UV nie wpłynie na kształt lub widoczność tych informacji.

Wśród innych zalet jest też możliwość tworzenia unikalnych danych dla każdego produktu. Oprócz tego znakowanie laserowe może być wykorzystywane nawet w ruchu np. na taśmie produkcyjnej. Dodatkowo cały proces jest całkowicie bezdotykowy, więc nie musisz obawiać się deformacji czy przypadkowego zabrudzenia produktów.

Szerokie zastosowanie znakowania laserowego

Znakowanie towarów przy pomocy lasera ma naprawdę szerokie zastosowanie. Szczególnie chętnie ta technologia jest wykorzystywana w przemyśle. Tym bardziej że takie grawerowanie jest możliwe na różnych powierzchniach – zarówno na delikatnym papierze czy szkle, jak i na skórze oraz drewnie. Odpowiedni laser poradzi sobie nawet z metalem, ceramiką, tworzywem sztucznym i emaliowanym, a także z odblaskami. Te ogromne możliwości urządzeń do znakowania laserowego sprawiły, że znalazło to zastosowanie w przemyśle elektronicznym, chemicznym, kosmetycznym, motoryzacyjnym, a nawet w lotniczym. Poza tym ta technologia jest popularna w trakcie produkcji etykiet i opakowań.

Fot.: Opt Lasers/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak automatyzacja procesów za pomocą systemu BPM może przyczynić się do oszczędności czasu i kosztów w firmie?
/
Jak automatyzacja procesów za pomocą systemu BPM może przyczynić się do oszczędności czasu i kosztów w firmie?
Odkryj, jak innowacyjne rozwiązania jakimi są systemy BPM mogą zautomatyzować procesy biznesowe Twojej firmy, prowadząc do znacznych oszczędności czasu i kosztów.
Nowa technologia sędziowania w skokach narciarskich? To możliwe!
/
Nowa technologia sędziowania w skokach narciarskich? To możliwe!
Czy technologia VAR w końcu przyniesie skokom narciarskim długo wyczekiwaną sprawiedliwość?
Czy korzystanie z aplikacji sportowych mających dostęp do lokalizacji jest w pełni bezpieczne?
/
Czy korzystanie z aplikacji sportowych mających dostęp do lokalizacji jest w pełni bezpieczne?
Do rejestracji treningu używasz aplikacji z lokalizacją? Sprawdź, czy jest to bezpieczne