Co to jest konto bankowe?

Co to jest konto bankowe?
/
/
Technews
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Aby nie trzymać pieniędzy w gotówce, warto założyć konto bankowe. Prostota działania, stały dostęp do środków oraz możliwość pomnażania zysków – oto, co może dać ci jego prowadzenie. Sprawdź, na czym polega jego funkcjonowanie i na co zwrócić uwagę przy jego wyborze. 

Polacy należą do mocno ubankowionego społeczeństwa, jednak nadal wiele osób nie posiada rachunku osobistego. W sporadycznych przypadkach wynika to z braku środków, które mogłyby wpływać na konto, jak i z obaw przed utratą pieniędzy. Warto jednak założyć rachunek bankowych, choćby z uwagi na wygodę.

Jak działa konto bankowe?

Konto bankowe funkcjonuje na prostej zasadzie – pozwala na gromadzenie wpływów trafiających na wskazany numer rachunku. Dzięki temu posiadacz ma swobodny dostęp do pieniędzy, a jednocześnie nie musi trzymać ich w przysłowiowej skarpecie. 

Znacznie większym ułatwieniem jest konto bankowe z dostępem do systemu bankowości elektronicznej. Pozwala to na stałe monitorowanie swoich pieniędzy, a także korzystanie z nich, np. dokonywanie przelewów internetowych, dokonywanie płatności w sklepach online.

Jak wybrać konto bankowe?

Niezależnie od tego czy jesteś posiadaczem już jednego konta osobistego, czy może nie masz żadnego, warto zwrócić uwagę na wybór odpowiedniego rachunku. Dzięki temu korzystanie z niego będzie nie tylko wygodne, ale doskonale wpisze się w oczekiwania. 

Jeśli porównujesz najlepsze konta bankowe na finanse.rankomat.pl, sprawę masz ułatwioną. Wystarczy tylko zwrócić uwagę na parametry związane z pobieranymi przez bank opłatami oraz informacje o opłacie za przelewy. Potem nie pozostaje nic innego jak wybrać interesujące cię konto bankowe i dopełnić formalności. 

  • Opłaty za prowadzenie konta

Zwykle nie przekraczają rzędu kilku złotych, ale istnieje możliwość ich uniknięcia. Jak? Wystarczy spełnić warunki stawiane przez bank, np. utrzymać odpowiednie saldo na koncie.

  • Opłaty za kartę płatniczą

Karta płatnicza dołączona do rachunku ułatwia korzystanie ze środków. Niektóre banki pobierają miesięczną opłatę, ale i jej można uniknąć. Z reguły jest to konieczność korzystania z karty, np. dokonanie płatność bezgotówkowej na określoną kwotę.

  • Opłaty za przelewy

Są banki, które nie pobierają opłat za przelewy, ale są też i takie, które pobierają – jednak wyłącznie po wykorzystaniu założonego limitu. Warto więc sprawdzić szczegóły – szczególnie, jeśli ktoś zamierza wykonywać nawet kilkadziesiąt przelewów w miesiącu. 

  • Dostęp do konta oszczędnościowego

Każde konto osobiste daje możliwość „podpięcia” konta oszczędnościowego. Warto jednak zwrócić uwagę na oprocentowanie takiego rachunku – im wyższe, tym większych zysków można się spodziewać. To ważne, jeśli zależy ci na systematycznym odkładaniu środków i pomnażaniu kapitału. 

Przed wyborem konkretnego konta osobistego warto także zapoznać się z opiniami klientów danego banku. Pozwoli to uniknąć przykrych niespodzianek związanych np. z funkcjonowaniem serwisu transakcyjnego itp. 

Zdjęcie główne: Dziana Hasanbekava/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak VAR wyznacza linię spalonego? (Łączy nas piłka TV)
/
Jak VAR wyznacza linię spalonego? (Łączy nas piłka TV)
Technologia VAR bez wątpienia zrewolucjonizowała sposób sędziowania meczów piłkarskich. Prace nad udoskonaleniem wzbudzającego niemałe kontrowersje systemu powtórek video nadal trwają, […]
Samsung T9 dysk zewnętrzny 4 TB – ogromna pojemność dla Twoich danych
/
Samsung T9 dysk zewnętrzny 4 TB – ogromna pojemność dla Twoich danych
Przekonaj się, że warto postawić na ten model.
Kamerki sportowe – „pancerne konstrukcje” dla miłośników mocnych wrażeń
/
Kamerki sportowe – „pancerne konstrukcje” dla miłośników mocnych wrażeń
Aby móc uwiecznić swoje wyczyny podczas jazdy na nartach czy rowerze, warto zaopatrzyć się w specjalną kamerkę sportową. Oto garść przydatnych informacji na temat tego sprzętu.