Technews

Wyjątkowe buty lekkoatletycznej mistrzyni – jak wykonane jest obuwie Tobi Amusan?

Tobi Amusan wywalczyła w lipcu tytuł mistrzyni świata w biegu na sto metrów przez płotki. Największe zainteresowanie i zarazem także kontrowersje wzbudziło jednak… obuwie pochodzącej z Nigerii zawodniczki.

Tegoroczne lekkoatletyczne mistrzostwa świata w amerykańskim Eugene były wyjątkowe dla Tobi Amusan. Nigeryjka w półfinale biegu na 100 metrów przez płotki ustanowiła nowy rekord świata z czasem 12,12 sekundy, a w finale osiągnęła czas zaledwie 12,06 sekundy, zdobywając złoty medal. Wynik z finałowego starcia nie może być jednak uznany rekordem, ze względu na nieregulaminowy wiatr.

Po rozstrzygnięciu rozpętała się zagorzała dyskusja, która nie dotyczyła jednak kapitalnego występu Amusan na arcyważnym czempionacie. Chodzi o wyjątkowe obuwie zawodniczki, która rywalizuje w butach Adidas Adizero Avanti, dedykowanych dla długodystansowców (5–10 km). Różnią się one od klasycznych przede wszystkim sprężystą pianką, która na ten moment jest dozwolona. Nowe zasady dotyczące obuwia stosowanego w lekkoatletyce mają zostać wprowadzone dopiero od 1 lipca 2024 roku. 

Do kontrowersji odniosła się sama Tobi Amusan. Nigeryjka bez wahania zapewniła, że złoty medal na mistrzostwach świata jest zasługą jej umiejętności, a nie nietypowych butów.

Zdj. główne: Chiara Caldarola/pexels.com

Piotr Bernacik
Pasjonat sportu i nowych technologii. Wolne chwile stara się spędzać aktywnie, a w międzyczasie oddaje się wartościowym lekturom - zwłaszcza napisanym w języku Szekspira.
  Na czym polega znakowanie laserowe?
  Poprzedni artykuł
  Niezniszczalne w wodzie i na lądzie – najlepsze zegarki sportowe do uprawiania triathlonu
  Następny artykuł

  Może Ci się spodobać

  Komentarze

  Zostaw komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Więcej w Technews

  Ile ramu do komputera? Jak oszacować ile potrzebuję?
  Odpowiednia ilość RAM-u w komputerze lub laptopie pozwala na komfortowe wykonywanie codziennej pracy lub granie w wymagające pozycje bez zacinania się. Co brać pod uwagę podczas szacowania, ile potrzebujemy RAM-u?
  7 najlepszych laptopów do rozrywki i gier – nasze propozycje
  Granie w gry różnego gatunku oraz korzystanie z aplikacji rozrywkowych stanowi współcześnie normę. Czynności te często wykonuje się na laptopach - od lat funkcjonuje nawet specjalna klasyfikacja laptopów dostosowana właśnie do takich zadań.