W jaki sposób przeprowadzana jest elektrostymulacja mięśni podczas treningu EMS?

W jaki sposób przeprowadzana jest elektrostymulacja mięśni podczas treningu EMS?
/
/
Innowacje
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Zyskujący popularność trening EMS pozwala na osiągniecie wymarzonej sylwetki bez dużego wysiłku. Specjalistyczne połączenie technologii i aktywności fizycznej może stać się przyszłością nowoczesnego sportu.

Rozwiązania technologiczne systemu

Electro Muscle Stimulations opiera się na działaniu zróżnicowanych częstotliwości impulsu elektrycznego powodującego pobudzenie komórek mięśniowych. W pierwotnej wersji metody elektrody były umieszczone bezpośrednio na ciele użytkownika, a delikatne impulsy oddziaływały na pracę jego mięśni. Prąd przekazywany był za pomocą umieszczonych na naklejkach elektrod połączonych kablem z panelem sterującym. Wraz z rozwojem technologii i adaptacją elektrostymulacji stworzono specjalistyczny system ułatwiający prowadzenie terapii i możliwość przeprowadzenia treningu dla profesjonalnych sportowców.

Obecnie elektrody umieszczone są w specjalnym stroju, który zakłada zawodnik. Urządzenie jest sterowane przez specjalną konsolę EMS, która przesyła impulsy elektryczne do elektrod umieszczonych w kombinezonie. Czujniki przekazują energię do mięśni głębokich, powodują ich skurcze i wykonanie pracy podobnej do tej realizowanej w trakcie klasycznych ćwiczeń siłowych. Technologia EMS to jedno z najnowocześniejszych odkryć świata sportu, które oddziałuje wyłącznie na mięśnie szkieletowe za pomocą impulsów prądu stałego i zmiennego o różnej częstotliwości. Podczas tradycyjnego treningu to mózg wysyła impulsy do mięśni i zmusza je do pracy. W przypadku techniki EMS sygnały te wysyłane są za pomocą specjalistycznych elektrod.

Specjalistyczny strój

Do korzystania z metody potrzebny jest odpowiedni strój. Elektrody przewodzące impulsy umieszczone są w specjalistycznej kamizelce, pasie umieszczonym na biodrach oraz dodatkowych opaskach na uda, pośladki, ramiona czy nogi. Konkretne elementy elektrostymulatora ubiera się w zależności od aktualnie trenowanych części ciała. Specjalny strój ubiera się na bieliznę treningową, która ułatwia przewodnictwo impulsów. Koszt tego typu bielizny to około 140 złotych, jednak wiele z ośrodków zajmujących się treningiem EMS oferuje możliwość wypożyczenia stroju. Dzięki sprzętowi dokładnie przylegającemu do ciała impulsy elektryczne działają na wszystkie partie mięśniowe i przynoszą widoczne efekty w krótkim czasie.

Efekty metody

Elektrostymulacja mięśni pozwala na szybkie osiągnięcie pożądanych efektów, poprawę kondycji organizmu, wyrzeźbienie sylwetki, zmniejszenie ilości tkanki tłuszczowej i zwiększenie sprawności fizycznej. Początkowo metoda była stosowana w celach leczniczych, na przykład jako część rehabilitacji mięśni po kontuzjach lub element fizjoterapii, między innymi przy bólach kręgosłupa. Od pewnego czasu terapię elektrostymulacji wykorzystuje się też w celach estetycznych i sportowych. Przeprowadzone badania wykazały, że dzięki technologii EMS w czasie 6 tygodniowego okresu treningowego siła zawodnika zwiększa się o 30%, a wytrzymałość mięśni o 108%. Kilkutygodniowy plan ćwiczeniowy pozwala także na zmniejszenie tkanki tłuszczowej o 4% i wzrost obwodu mięśni o około 4 centymetry.

Zajęcia z użyciem technologii EMS powinny odbywać się raz w tygodniu, trwać od kilkunastu minut do maksymalnie pół godziny. Muszą odbywać się w obecności profesjonalnego trenera specjalizującego się w systemie EMS. W czasie krótkiego treningu z wykorzystaniem elektrostymulacji mięśni może wystąpić ponad 100 razy więcej skurczy niż podczas klasycznego wysiłku fizycznego na siłowni. Zdaniem ekspertów metoda może być nawet bardziej efektywna niż wielogodzinne treningi na siłowni, gdyż impulsy elektryczne aktywują większą liczbę włókien mięśniowych, zmniejszają obciążenie stawów i niwelują ryzyko kontuzji. Moc energii w generowanych impulsach elektrycznych nie stymuluje komórek nerwowych, dlatego nie jest odczuwalna, nie wywołuje bólu i jest w pełni bezpieczna dla zdrowia użytkownika.

Trening personalny EMS ‼️‼️‼️

Podczas treningu EMS można spalić aż 1200 kcal! 🔥

Zastanawiasz się, w czym tkwi…

Opublikowany przez TenseUp20 Czwartek, 21 maja 2020

Zdjęcie wyróżniające: Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Sukces sportowca zaczyna się w głowie. Neurohacking i biofeedback treningami przyszłości
/
Sukces sportowca zaczyna się w głowie. Neurohacking i biofeedback treningami przyszłości
Wpływ na to, czy danemu sportowcowi uda się wygrać zawody ma – wbrew pozorom – nie tylko jego przygotowanie fizyczne. […]
Outsourcing IT – zoptymalizuj koszty, zwiększ jakość obsługi
/
Outsourcing IT – zoptymalizuj koszty, zwiększ jakość obsługi
Outsourcing IT może obejmować zarówno proste usługi takie jak zapewnienie pożądanego sprzętu, jak i organizację pracy w chmurze.
Jak dbać o zęby po założeniu licówek porcelanowych?
/
Jak dbać o zęby po założeniu licówek porcelanowych?
Dowiedz się, jak utrzymać zdrowy i jasny uśmiech po założeniu licówek porcelanowych. Poznaj najlepsze metody pielęgnacji i zasady dbania o higienę jamy ustnej.