Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Zastosowanie siatek ochronnych jest szerokie. Pełnią one bardzo istotną funkcję i jak sama nazwa wskazuje, chronią przed nieszczęśliwymi wypadkami. Siatki zabezpieczające montowane są na boiskach sportowych, budowach, czy w ogrodach. Co powinniśmy wiedzieć o ich zastosowaniu?
Na samym początku, warto wiedzieć, że siatki dzielą się na dwie zasadnicze grupy:
Siatki asekuracyjne to te, które spełniają normy PN-EN 1263-1 i zazwyczaj służą do zabezpieczenia, przed możliwością upadku z wysokości.
Siatki ochraniające kupić można w sklepach ogrodniczych. Podczas zakupów dobrać można odpowiedni rozmiar siatki lub jej grubość.
Aby ułatwić zakupy, najlepiej przedstawić sprzedawcy cel, w którym ma zostać wykorzystana siatka ochronna. Następnie powinien on doradzić, które modele idealnie będą się nadawały jako piłkochwyty, lub np. które spełnią funkcję ochrony okien, czy roślin.
Najczęstszym elementem różniącym poszczególne siatki zabezpieczające jest szerokość oczek. Za przykład można uznać wykorzystanie siatek w celu ochrony roślin – wtedy najlepiej wybierać takie, których średnica oczek będzie jak najmniejsza. Idealnie sprawdzi się to w przypadku ochrony przed ptakami.
Jedne z najpopularniejszych, czyli siatki zabezpieczające sznurkowe, najczęściej wykonuje się z polipropylenu. Ten materiał należy do jednych z obecnie najpopularniejszych tworzyw sztucznych na świecie, które wykorzystuje się w różnego rodzaju produkcjach. Ponadto charakteryzuje się tym, że jest niepalny i bezwonny. To nie wszystko, gdyż idealnie znosi różne warunki atmosferyczne, a szczególnie oddziaływanie wody.
Polipropylen jest materiałem obojętnym fizjologiczne, więc co za tym idzie, nie wpływa w żaden sposób na rozmaite reakcje z innymi substancjami. Skutkuje to tym, że siatka ochronna wyprodukowana z polipropylenu może być zamontowana nawet tam, gdzie będzie narażona na kontakt z innymi materiałami.
Siatki polipropylenowe są tak popularne, gdyż charakteryzują się trwałością i wytrzymałością. Co za tym idzie, takie siatki asekuracyjne mogą służyć latami, bez konieczności ich wymiany. Inwestycja taka jest zatem bardzo opłacalna.
W przypadku obiektów sportowych, gdzie najczęściej wykorzystuje się siatki ochronne, istotną kwestią jest ich masa, czy również elastyczność.
Omawiane siatki, często wybierane są jako dodatkowa ochrona na obiektach sportowych (korty tenisowe, orliki itp.). Dzięki zastosowaniu siatki ochronnej w danych miejscach piłka nie będzie wydostawała się poza obiekt sportowy.
Z powodzeniem można je zastosować w użytku domowym. Mogą służyć jako bariera ochronna dla dziecka, która zapobiegnie upadkowi ze schodów, balkonu, czy innej wysokości.
Siatki te nadają się również do ochrony roślin. Wymienić można kwiaty, drzewka, krzewy, czy chociażby owoce i warzywa hodowane w ogródkach.
Dodatkowo można spotkać je w pobliżu ruchliwych jezdni.
Z zastosowań wymienić jeszcze można ochronę dla zwierząt. Najczęściej spotkać je można w pobliżu ruchliwych dróg, czy autostrad, gdzie blisko lasów, czy terenów niezabudowanych, siatki pełnią funkcję ochronną dla zwierzyny, aby ta nie wchodziła na jezdnię.
Świetne rozwiązanie, jeżeli chcemy ochronić okna przed uszkodzeniami. Jak wiadomo, szybę jest całkiem prosto zbić. Zastosowanie siatek idealnie ochroni okno przed stłuczeniem. Rozwiązanie to jest szczególnie stosowane w budynkach, wokół których np. dzieci często grają w piłkę – szkoły, sale gimnastyczne, ale także domowe gospodarstwa.
Siatki asekuracyjne bardzo często wykorzystywane są w przypadku placów budowy. Ich rola, to asekuracja pracowników, szczególnie tych, którzy pracują na wysokości – rusztowaniu. Zabezpieczenie to ma wpływ nie tylko na bezpieczeństwo pracowników budowy, ale również przechodniów.
Jeżeli chodzi o siatki bezpieczeństwa dla rusztowań, dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie siatek elastycznych – dzięki temu będzie je znacznie prościej dopasować do rozmiaru konstrukcji rusztowania.
Przeważnie cena uzależniona jest od producenta, lecz wpływa na nią również grubość sznurka, czy ilość posiadanych przez siatki zabezpieczające i asekuracyjne oczek. Co za tym idzie, mocna siatka ochronna, lub asekuracyjna może być nieco droższa od ich „lżejszego” odpowiednika.
Zabezpieczająca siatka ochronna, siatka asekuracyjna, czy jakakolwiek inna, świetnie sprawdzić się może w wielu przypadkach. Produkty te bardzo dobrze pełnią swoje role i zapewne jeszcze długo nic nie będzie w stanie ich zastąpić!
Zdjęcia: materiał Klienta.