Czasami ciężko zmotywować się do treningu w domu. Z pomocą przychodzą jednak aplikacje mobilne, które spełniają rolę wirtualnego trenera.
Aplikacja ma zróżnicowane funkcje i zbiera wszystkie podstawowe parametry. Uruchamiając program, należy wybrać aktywność fizyczną, która będzie realizowana w czasie treningu. Na liście można znaleźć jazdę na rowerze, jogę, fitness, pilates, lub bieganie. Wśród danych zapisywanych przez aplikację znajdują się m.in. odległość, czas trwania treningu, przemierzone kroki i zrealizowana trasa. MapMyFitness korzysta z systemu GPS, dlatego umożliwia zapisywanie oraz kontrolowanie pokonywanej drogi. Wersja podstawowa jest bezpłatna i dostępna na Androida i iOS. Rozszerzenie aplikacji kosztuje około 6 euro miesięcznie i pozwala monitorować większą ilości danych, między innymi tętno użytkownika.
Główną funkcją aplikacji jest liczenie kalorii. Program pozwala oszacować stosunek przyjmowanych kalorii w dziennym spożyciu do liczby energii spalanej w trakcie treningu. Użytkownik może ustawić sportowy cel, wagę i formę fizyczną, którą chce osiągnąć, natomiast aplikacja pomoże mu utrzymać prawidłową dietę. MyFitnessPal wyposażono w bogatą bazę danych dotyczącą żywności i napojów, która pozwala na swobodne prowadzenie dziennika kalorii. Aplikacja ma także możliwość skanowania kodu kreskowego produktu, dzięki czemu szybko ustala informacje o jego wartości odżywczej i liczbie kalorii. Dodatkowo MyFitnessPal publikuje autorskie przepisy na dietetyczne potrawy i specjalnie tworzone artykuły o tematyce fitness.
Aplikacja ta zapewnia muzykę towarzyszącą ćwiczeniom fizycznym. Fit Radio dopasowuje wybrane utwory do zainstalowanych w systemie ćwiczeń wideo ze specjalnie przygotowanymi materiałami instruktażowymi. Na liście treningów można znaleźć medytację, ćwiczenia rehabilitacyjne, rozciąganie, podnoszenie ciężarów, czy cardio. Z usług aplikacji można korzystać za darmo przez 3 miesiące w czasie okresu próbnego, później należy wykupić płatny abonament.
To aplikacja stworzona głównie z myślą o biegaczach i rowerzystach. Użytkownicy zalogowani do systemu udostępniają swoje wyniki i pokonywane trasy, dzięki temu inni sportowcy mogą korzystać z tych samych dróg i poprawiać osiągane wyniki. Idea Stravy to wzajemna motywacja użytkowników, których dane są ogólnodostępne. Parametry prędkości i odległości są zapisywane za pomocą systemu GPS.
Aplikacja zawiera w sobie 7-minutowe treningi obwodowe na każdy dzień. Do realizacji ćwiczeń potrzebne jest wyłącznie krzesło i dostęp do internetu. Poziom intensywności treningu można dostosować do umiejętności użytkownika, a potem systematycznie go zwiększać. W ramach treningu pojawiają się takie ćwiczenia jak przysiady, bieg w miejscu, czy ćwiczenia mięśnia trójgłowego. Aplikacja umożliwia także tworzenie własnych treningów i dopasowywanie realizowanych ruchów do indywidualnych preferencji użytkownika.
Aplikacja zawiera w sobie specjalnie przygotowane plany treningowe, pośród których można znaleźć jogę, bieganie, HIIT, czy ćwiczenia siłowe. Osobisty trener pomaga stopniowo zwiększać obciążenie siłowe i poprawia kondycję użytkownika, motywując go do intensywniejszej pracy.
Aplikacja oferuje pracę z profesjonalnymi trenerami z całego świata. W dowolnym momencie użytkownicy mogą wybrać trening przygotowany przez trenerów osobistych i dopasować jego długość do indywidualnych potrzeb. W ofercie znajdują się zestawy ćwiczeń od 15 do nawet 40 minut.
Zdjęcie wyróżniające: Freepik