Innowacje

ReSpo.Vision – nowy (trój)wymiar analityki sportowej

Czy współczesny sport ma szansę bytu bez rozwiniętej technologii umożliwiającej dokładne pomiary? Trudno to sobie wyobrazić. ReSpo.Vision ma szansę wywołać niemałe zamieszanie w sportowym świecie i to nie tylko na piłkarskich boiskach.

Analityka – czyli po co są zbierane dane od sportowców?

Już dawno minęły czasy, w których do tego, aby osiągnąć sportowy sukces, wystarczyły dobre chęci oraz regularny i intensywny trening. Obecnie coraz większe znaczenie ma analityka sportowa. Miliony są wydawane na to, aby uzyskać dokładne dane obrazujące m.in. stopień przygotowania sportowca do zawodów. Analizuje się nie tylko parametry treningowe, lecz także reakcje organizmu na różnorakie bodźce czy sposób poruszania się ciała.

Rewolucja w sporcie jest tuż za rogiem!

ReSpo.Vision to projekt, który nie tak dawno otrzymał aż 4,5 mln dofinansowania na dalszy rozwój i udoskonalanie technologii, która ma być przyszłością sportu. Póki co wykorzystywana jest jedynie do dokładnej analizy rozgrywek piłkarskich, jednak wkrótce jest szansa na to, że z najnowszych zdobyczy technologicznych będą mogli korzystać również przedstawiciele innych dyscyplin sportowych.

Jak działa ReSpo.Vision?

To unikatowe rozwiązanie, które bazuje na istniejącej już infrastrukturze. Pozwala śledzić 20 części ciała zawodnika. Rewolucja polega na tym, że otrzymywany obraz jest trójwymiarowy. To esencja najlepszych właściwości sztucznej inteligencji, uczenia maszynowego, computer vision i data science. 

Rewolucja polega na tym, że system wykorzystuje wyłącznie tę infrastrukturę, która już znajduje się na obiekcie sportowym. Zawodnicy nie muszą korzystać z żadnych dodatkowych czujników, które mogłyby powodować dyskomfort lub utrudniałyby swobodne poruszanie. Dzięki zastosowanym rozwiązaniom można znacznie obniżyć koszty związane ze szczegółową analityką sportową.

Jak zatem działa ReSpo.Vision? System pozyskuje informacje z kamer umieszczonych na boisku piłkarskim. Są to kamery, które podczas rozgrywek rejestrują obraz wykorzystywany przez stacje telewizyjne do transmisji. Co ciekawe, ten system pozwala dokładnie analizować nie tylko mecze rozgrywane na żywo, lecz również spotkania, które kamery zarejestrowały w przeszłości.

Zainteresowanie największych klubów piłkarskich

Wszechstronne zastosowanie systemu ReSpo.Vision i jego niezwykła dokładność, a także złożoność czynników analitycznych sprawiają, że zainteresowanie technologią wykazują renomowane kluby piłkarskie. Tak naprawdę, to wystarczy zaledwie jedna kamera do tego, aby zarejestrować spotkanie, a następnie uzyskać jego analizę. System został przygotowany w taki sposób, by przekazywać dokładne dane pozycyjne zawodników w 3D. 

Rewolucja tylko w piłce nożnej?

Wszystko wskazuje na to, że rewolucją w zakresie analityki sportowej będą mogły wkrótce cieszyć się także i inne dyscypliny. Dzięki otrzymanemu dofinansowaniu będą mogły być prowadzone prace, których celem jest rozszerzenie działalności. Potrzebny jest do tego dalszy rozwój technologii oraz wprowadzenie takich zmian, które dostosują system do innych rozgrywek sportowych. 

Warto śledzić najnowsze informacje pojawiające się w temacie analizy danych w sporcie. To fascynujący temat, który w dużej mierze decyduje o tym, w jakim kierunku ma być prowadzony dalszy trening zawodnika.

Przeczytaj też: https://techmove.pl/innowacje/krolestwo-liczb-i-statystyk-jak-dziala-instat-sport/

Zdjęcie główne: Omar Ramadan/pexels.com

Marta Głogowska-Drzyzga
Z wykształcenia politolog, jednak jej prawdziwą pasją jest aktywny tryb życia - przejechała na rowerze Polskę wzdłuż i wszerz. Każdą wolną chwilę poświęca na górskie wędrówki i coraz ambitniejsze wyzwania sportowe. Z copywritingiem związana od 2015 roku.
  Najlepsze smartwatche pierwszej połowy 2021 roku (RANKING)
  Poprzedni artykuł
  W jaki sposób działania w chmurze mogą zrewolucjonizować rozgrywki sportowe?
  Następny artykuł

  Może Ci się spodobać

  Komentarze

  Zostaw komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Więcej w Innowacje

  System Rejestracji Pacjentów: Przychodnia Przyszłości?
  System rejestracji pacjentów to rozwiązanie, które przynosi szereg korzyści zarówno dla placówek medycznych, jak i ich pacjentów, i pozwala wypracować przewagę konkurencyjną, wymaganą do wzrostów biznesowych.
  Hulajnoga miejska – transport dla każdego
  Hulajnoga miejska staje się coraz bardziej popularny wśród osób w każdym wieku, które szukają skutecznego i niedrogiego sposobu na poruszanie się po mieście.