Komputer nurkowy – jak to działa?

Komputer nurkowy – jak to działa?
/
/
Gadżety
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Komputer nurkowy to obok skafandra oraz automatu oddechowego jeden z nieodłącznych elementów wyposażenia każdego miłośnika nurkowania. Jak działa takie urządzenie? Jakie parametry warto wziąć pod uwagę przy jego wyborze? Podpowiadamy!

Komputer nurkowy – co to takiego?

Komputer nurkowy jest elektronicznym urządzeniem wspomagającym nurkowanie, które dokonuje pomiaru podstawowych parametrów, takich jak czas czy głębokość nurkowania. Dodatkowo posiada specjalistyczne algorytmy, które obliczają stopień saturacji. Dlaczego warto zdecydować się na zakup komputera nurkowego? Przede wszystkim dlatego, że gwarantuje on bezpieczeństwo podczas nurkowania. Każda sekunda jest tutaj szczegółowo analizowana i przetworzona. Komputer jest również w stanie skutecznie wyłapać każdy błąd czy chwilę dekoncentracji. Przez wielu nurków traktowany jest on jako pamiętnik, w którym zapisywane są poszczególne daty czy profile nurkowe.

Jeszcze do niedawna komputer nurkowy był drogim gadżetem, na którego zakup mogli sobie pozwolić jedynie nieliczni. Dziś jest to urządzenie przystępne cenowo, które dodatkowo prezentuje się na tyle estetycznie, że jest w stanie z powodzeniem zastąpić zegarek sportowy. Nawet najtańszy, najprostszy komputer nurkowy posiada wbudowane wszystkie niezbędne funkcje oraz algorytmy.

Głównym zadaniem tego urządzenia jest obliczanie Non Decompression Limit (NDL). Mianem tym określa się czas, który płetwonurek może spędzić pod wodą, bez dokonywania formalnej dekompresji i ograniczając się jedynie do tzw. przystanku bezpieczeństwa. Dodatkowo komputer nurkowy podaje czas nurkowania oraz aktualną głębokość. Zaawansowane modele mogą prezentować także temperaturę czy robić analizę pracy serca.

Komputer Liquivision Lynx może monitorować zużycie własnego gazu oraz dziewięciu innych nurków jednocześnie.
Bardzo…

Opublikowany przez ECN-Systemy Nurkowe Środa, 3 sierpnia 2016

Jak wybrać idealny komputer nurkowy?

Na sklepowych witrynach można się natknąć na różnego rodzaju komputery nurkowe różniące się od siebie wieloma parametrami. Na początek warto wspomnieć o bottom timerze. Jako że nie dokonuje on pomiaru dekompresji, nie jest uznawany za komputer nurkowy. Wielu nurków korzysta z takiego sprzętu w celu wykonywania nurkowania zgodnie z planem. Jest on także używany w charakterze zapasowego urządzenia pomiarowego. Bottom timer podaje cenne informacje, takie jak czas nurkowania, głębokość, prędkość wynurzania, średnią głębokość oraz temperaturę.

Nurkowie zaopatrzyć mogą się również w komputery jednogazowe – nitroksowe. W przeciwieństwie do znanych z przeszłości podstawowych urządzeń tego typu, umożliwiają one nurkowanie nie tylko na powietrzu. Sprzęt ten jest wyposażony w funkcję nurkowania na mieszance wzbogaconej o tlen nitroks.

Warto wspomnieć tutaj także o komputerach wielogazowych – nitroksowych, które mają możliwość przełączania się między gazami w czasie nurkowania. Dzięki temu pozwalają one na nurkowanie na tak zwanym gazie podstawowym i przełączanie się podczas przystanku dekompresyjnego na nitroks dekompresyjny.

Najdroższe są komputery nurkowe trimiksowe – wielogazowe. Tym, co je wyróżnia, jest możliwość swobodnego przełączanie się pomiędzy kilkoma różnymi gazami. Urządzenia tego typu pozwalają zaprogramować tlen do 99% oraz mieszaniny wielogazowe trimiks. Dodatkowo taki komputer ma cyfrowy kompas, a także może współpracować z nadajnikiem ciśnienia.

Dostępne w sklepach komputery nurkowe można podzielić na zegarkowe oraz tradycyjne. Podstawowe modele wyposażone są jedynie w monochromatyczne wyświetlacze. Droższe mają natomiast kolorowy, czytelny ekran o dość wysokiej rozdzielczości. Jeżeli chodzi o kształt obudowy, może być ona okrągła albo prostokątna.

Na jakie parametry warto w szczególności zwrócić uwagę, wybierając komputer nurkowy? Jednym z nich jest możliwość korzystania z bezprzewodowego czujnika ciśnienia. Równie istotną funkcją jest komunikacja bezprzewodowa z komputerem lub laptopem.

Foto wyróżniające: Pixabay

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Haylou GST – niesamowicie tani smartwatch. Czy warto?
/
Haylou GST – niesamowicie tani smartwatch. Czy warto?
Najtańszy smartwatch świata? Czy spełnia wymagania użytkowników? Czy nie zawiedzie oczekiwań konsumentów? Weryfikujemy!
Hulajnoga miejska – transport dla każdego
/
Hulajnoga miejska – transport dla każdego
Hulajnoga miejska staje się coraz bardziej popularny wśród osób w każdym wieku, które szukają skutecznego i niedrogiego sposobu na poruszanie się po mieście.
Dlaczego coraz więcej sportowców korzysta z okularów blokujących niebieskie światło?
/
Dlaczego coraz więcej sportowców korzysta z okularów blokujących niebieskie światło?
Sprawdź, co jest przyczyną decyzji sportowców o korzystaniu z okularów blokujących światło niebieskie!