Czujniki zdrowia na ciało, czyli jak zagwarantować sobie komfort i poczucie bezpieczeństwa podczas ćwiczeń

Czujniki zdrowia na ciało, czyli jak zagwarantować sobie komfort i poczucie bezpieczeństwa podczas ćwiczeń
/
/
Gadżety
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Monitorowanie stanu zdrowia podczas ćwiczeń to od pewnego czasu podstawa dla osób aktywnych fizycznie. W tym celu sięga się często po czujniki i sensory fitness, zazwyczaj umieszczane w bransoletkach lub zegarkach. Coraz bardziej powszechne stają się jednak warianty czujników zdrowia na inne partie ciała.

Monitorowanie stanu zdrowia – dlaczego warto?

Odpowiedź nasuwa się sama – bez regularnego wglądu we własne wyniki tak naprawdę nie wiemy co dzieje się w naszym organizmie, co wiąże się z pewnym ryzykiem. Monitorowanie stanu zdrowia przy pomocy różnego rodzaju sensorów pozwala lepiej kontrolować efekty stosowanego treningu i diety, a także podejmować szybszą reakcję w przypadku chorób i innych potencjalnych zagrożeń. 

Jeśli podczas ćwiczeń na siłowni będziemy sprawować stałą pieczę nad pomiarami to szybko przekonamy się jakie aktywności nam służą, a jakie lepiej sobie odpuścić. Nowoczesna technologia jest aktualnie na tyle rozwinięta, że po prostu szkoda nie skorzystać z pokaźnego wachlarza możliwości, którym nas obdarza. A to jeszcze nie koniec – branża gadżeów przeznaczonych do monitorowania zdrowia wcale się nie zatrzymuje!

Czujniki zdrowia – obowiązkowe wyposażenie ćwiczącego

Czujniki i sensory zdrowia stały się w ostatnich latach na tyle popularne, że wielu miłośników aktywności fizycznej nie wyobraża sobie bez nich treningu. Jeśli weźmiemy pod uwagę ich przydatność w kontekście wysiłku fizycznego, to tak ogromne przywiązanie do gadżetów nie ma prawa dziwić. Dzięki takiej technologii można z powodzeniem obserwować parametry takie jak tętno, oddychanie, poziom stresu, nasycenia krwi tlenem czy amoniaku w wydychanym powietrzu.

Dodatkowo za pośrednictwem niektórych urządzeń ma się wgląd w optymalne tempo wykonywania danego ćwiczenia czy pracę mięśni. Wymienione funkcje stanowią oczywiście zaledwie kroplę w morzu możliwości oferowanych przez czujniki fitness. Słowem – korzystając z gadżetów możemy zmierzyć dziś dosłownie wszystko i co istotne, będą to dane najwyższej jakości. Sprawdzone i zarazem dokładne monitorowanie stanu zdrowia wyposaża ćwiczącego w niezbędne podczas treningu poczucie bezpieczeństwa oraz niezachwianą pewność siebie.

Czujniki zdrowia – nie tylko na nadgarstek!

Największą popularnością cieszą się czujniki i sensory zdrowia znajdujące się w bransoletkach lub zegarkach noszonych na nadgarstku. Wcale nie jest jednak powiedziane, że stanowią one jedyną opcję dla osób lubiących komfort w postaci monitorowania własnego zdrowia. Od pewnego czasu na rynku zaczęły pojawiać się warianty, które można nosić także na innych częściach ciała takich jak noga czy… głowa. Stosunkowo niedawno naukowcom z Imperial College London udało się nawet opracować metodę wszywania czujników mierzących m.in. oddychanie i tętno w ubrania! Wszystko po to, aby pomiary były jeszcze bardziej dokładne. 

Strzałem w dziesiątkę okazało się zastosowanie zintegrowanych z materiałem nici przewodzących. Testy, podczas których czujniki zostały wszyte w koszulki i jednorazowe maski, tylko potwierdziły, że takie rozwiązanie zdecydowanie ma rację bytu – odzież nie traciła bowiem właściwości po praniu w pralce, a koszt ich produkcji wbrew pozorom nie był wysoki.

Zdj. główne: FitNish Media/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Czy optyczne sensory tętna dla sportowców sprawdzają się podczas intensywnego wysiłku fizycznego?
/
Czy optyczne sensory tętna dla sportowców sprawdzają się podczas intensywnego wysiłku fizycznego?
Jednym z nowoczesnych urządzeń, które może się okazać niezwykle pomocne podczas wysiłku fizycznego jest optyczny sensor tętna. Wyjaśniamy, jak działa!
Jaki zegarek podarować komuś na święta?
/
Jaki zegarek podarować komuś na święta?
Nieodzownym elementem Świąt Bożego Narodzenia jest tradycja dawania sobie prezentów. Choć to bez wątpienia wspaniały zwyczaj, często bywa również kłopotliwy, ponieważ wybór odpowiedniego podarunku, zwłaszcza dla osoby, której nie znamy zbyt dobrze, nie należy do najłatwiejszych.
W jaki sposób najlepsze kluby piłkarskie wykorzystują zbiory danych big data?
/
W jaki sposób najlepsze kluby piłkarskie wykorzystują zbiory danych big data?
Analitycy staną się równie ważni co trenerzy? Big data rewolucjonizuje piłkę nożną – na czym polega i w jaki sposób kluby mogą ją wykorzystać?