Full stack developer – kim jest i co potrafi?

Full stack developer – kim jest i co potrafi?
/
/
Aplikacje
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Wybierając ścieżkę kariery w IT, programiści bardzo często zastanawiają się nad odpowiedzią na pytanie, czy chcą zajmować się back-endem czy może jednak zostać front-end developerem. Rozwój branży i nowe potrzeby sprawiają, że odpowiedź na to pytanie przestaje być konieczna, ponieważ wśród coraz popularniejszych stanowisk pojawia się full stack developer. Kim on jest i czym się zajmuje?

Czy full stack developer to człowiek do zadań specjalnych?

Nazwa stanowiska full stack developer pochodzi od tak zwanych stosów (z ang. stack) technologicznych. Osoba pracująca na tym stanowisku powinna sprawnie poruszać się po wszystkich warstwach stosu technologicznego. Do zadań osób pełniących tę funkcję należą kwestie, które łączą w sobie kompetencje programistów front-end i back-end, a także testera aplikacji czy administratora baz danych. Zakres zadań jest ogromny, jednak nie oznacza to, że full stack developer musi być ekspertem w każdej z tych dziedzin – wystarczy ogólna znajomość, ponieważ do jego zadań najczęściej należy wykrywania potencjalnych błędów na różnych etapach realizacji projektu. 

Istotne w przypadku pracy programisty, który pracuje w firmie jako full stack developer jest przede wszystkim obycie i swoboda w wykonywaniu i sprawdzaniu zadań na wszystkich warstwach stosu technologicznego. Specjaliści na tym stanowisku zazwyczaj mają co najmniej kilkuletnie doświadczenie i posługują się płynnie więcej niż jednym językiem programowania. Wszystko po to, aby móc sprawnie działać podczas realizacji różnych zadań dla różnych klientów. 

Zalety pracy na stanowisku full stack developera

Praca w IT na pozycji full stack developera może wydawać się bardzo odpowiedzialna ze względu na ogrom zadań, jakie należy wykonywać. W rzeczywistości jednak duża ilość zadań sprawia, że to stanowisko daje ogromną elastyczność. Zapewnia także możliwość ciągłego, dynamicznego rozwoju oraz gwarantuje pogląd na cały proces tworzenia produktu (oprogramowania, strony czy aplikacji) dzięki znajomości wszystkich jego elementów. Pełnienie funkcji full stack developera w firmie to więc na pewno ogromne wyzwanie, które jednak zapewnia ogrom satysfakcji. 

Dobry specjalista z tego zakresu nie musi być ekspertem w każdej dziedzinie, ale musi mieć bardzo szeroką wiedzę i doświadczenie. Istotne jest również, aby stale podnosił swoje kwalifikacje, rozwijając je o nowości wykorzystywane w branży IT. Kariera w tym kierunku to opcja, która zapewnia szeroki wybór różnych ofert pracy. Obecnie specjaliści na stanowiska full stack developera są poszukiwani przez wiele renomowanych firm z branży nowych technologii i nie zanosi się, aby ta kwestia miała ulec zmianie. Dlatego jest to zawód bardzo przyszłościowy i coraz popularniejszy.

Fot.: materiał prasowy Klienta

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Pole DO, DW i UDW w wiadomości e-mail – do czego służą?
/
Pole DO, DW i UDW w wiadomości e-mail – do czego służą?
Co warto wiedzieć na temat pól DO, DW i UDW?
Galaxy Watch 4 coraz bliżej. System Wear OS zrewolucjonizuje zegarki koreańskiego giganta!
/
Galaxy Watch 4 coraz bliżej. System Wear OS zrewolucjonizuje zegarki koreańskiego giganta!
Do światowej premiery inteligentnego zegarka Samsung Galaxy Watch 4 czasu coraz mniej, w związku z czym w internecie regularnie pojawiają […]
TOP 10 przydatnych urządzeń elektronicznych do 200 złotych!
/
TOP 10 przydatnych urządzeń elektronicznych do 200 złotych!
Prezentujemy TOP 10 przydatnych urządzeń elektronicznych, które przydadzą się w codziennym funkcjonowaniu. Nie są to niezbędniki, ale zdecydowanie ułatwią organizację dnia codziennego.