Inteligentne buty przyszłością sportu

Inteligentne buty przyszłością sportu
/
/
Innowacje
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Jak skutecznie zwiększyć efektywność sportowców i przyczynić się do poprawy osiąganych przez nich wyników? Z pomocą przychodzą nowoczesne rozwiązania pod postacią inteligentnych butów. Oto przegląd najciekawszych rozwiązań ostatnich kilku lat.

Innowacyjne rozwiązanie marki Adidas

W 2013 roku na rynku zadebiutowały buty marki Adidas wyposażone w podeszwy BOOST, a następnie w ich zmodernizowaną wersję UltraBOOST. Jak podkreślali ich producenci, miały za zadanie dawać biegaczowi doskonały zwrot energii. Wspomniany powyżej BOOST to materiał stworzony wraz z firmą BASF. Jest to opatentowany, termoplastyczny uretan w formie granulek, który jest wytłaczany, a następnie formowany w stosowne kształty. Było to wysoce innowacyjne rozwiązanie w tamtym okresie.

W 2015 roku pojawiła się udoskonalona wersja BOOST, czyli materiał UltraBOOST. Stanowił połączenie amortyzującej podeszwy środkowej oraz materiału na cholewki o nazwie Primeknit, który był niemiecką odpowiedzią na technikę przędzy 3D Nike Flywire. Tym, co go wyróżniało, było idealne dopasowywanie się do kształtu stopy, niczym skarpetka. Na uwagę zasługuje tutaj także inny, nieco grubszy materiał wykorzystywany przez firmę Nike. Mowa o Techfit, którego cechą charakterystyczną są pokrywające go nadruki. Nie sposób nie wspomnieć również o zewnętrznej podeszwie „Stretchweb”, która pomaga stopom w naturalny sposób uderzyć o podłoże. Dodatkowo dopasowuje się zarówno do suchych, jak i mokrych powierzchni. Rozwiązanie to gwarantuje znacznie lepszą trakcję od tradycyjnych podeszw.

Rozwiązania marki Nike dla Eliuda Kipchoge

Kolejne godne uwagi rozwiązanie to model marki Nike o nazwie Pegasus Turbo. Tym, co go wyróżnia, jest to, że w jego podeszwie środkowej znajduje się identyczna pianka, co w wyczynowym modelu Vaporfly Elite stworzonym specjalnie po to, by kenijski lekkoatleta – Eliud Kipchoge był w stanie przebiec maraton w czasie nieprzekraczającym 2 godzin. Czym charakteryzują się te buty? Mają innowacyjną podeszwę środkową ZoomX z zakrzywioną wkładką wykonaną z najwyższej jakości włókna węglowego. Zarówno pianka, jak i wkładka mają na celu uzyskać efekt sprężynowania oraz odzysku energii, a co za tym idzie – dodatkowego napędzania biegacza.

Na sklepowych półkach można się spotkać z nieco tańszymi butami o zbliżonej konstrukcji. Mowa tutaj o Zoom Vaporfly 4% oraz Zoom Fly. Modele marki Nike wzbudzają niemałe kontrowersje wśród osób reprezentujących sporty wyczynowe. Spore wątpliwości budzi tutaj między innymi sprężysta wkładka z włókna węglowego, która jest zatopiona w podeszwie wykonanej z pianki. Jak twierdzą krytycy, może pełnić funkcję mechanicznego dopingu. Warto wspomnieć tutaj o tym, że model Vaporfly Elite nie jest dostępny w regularnej sprzedaży. Występuje w sklepach w limitowanych seriach.

Energetyczne buty od Brooks Running

Inną czołową marką specjalizującą się w produkcji inteligentnych butów jest Brooks Running. W jej asortymencie można znaleźć między innymi model Levitate z umieszczoną w podeszwie środkowej pianką DNA AMP, która gwarantuje aż 70% zwrotu energii. W przypadku klasycznych pianek z tworzywa sztucznego EVA jest to zaledwie 50-60%.

Na czym dokładnie polega wspomniany powyżej zwrot energii? Wraz z uderzeniem stopy o podłoże, energia biegacza jest przenoszona do buta, a następnie pochłaniania przez znajdujący się w jego wnętrzu układ amortyzacji. W momencie, w którym osoba biegnąca podnosi stopę do góry, poduszka rozszerza się, oddając z powrotem część pochłoniętej energii. Im większa ilość energii wróci do stopy, tym sprawniejsze i bardziej sprężyste będzie obuwie. Niezwykle ważny jest tutaj każdy, nawet pojedynczy punkt procentowy rzędu 1-2%.

Zdjęcie wyróżniające: Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak wybrać odpowiednie komponenty do automatyzacji procesów przemysłowych?
/
Jak wybrać odpowiednie komponenty do automatyzacji procesów przemysłowych?
Poznaj kompleksowe porady, które pomogą Ci wybrać optymalne komponenty do automatyzacji procesów przemysłowych. Dowiedz się, jakie rozwiązania mogą zwiększyć efektywność Twojej pracy.
Biohacking ORB – sposób na regenerację po wysiłku fizycznym na miarę XXI wieku
/
Biohacking ORB – sposób na regenerację po wysiłku fizycznym na miarę XXI wieku
Kapsuła przyszłości, która może wznieść regenerację po treningu na jeszcze wyższy poziom! Jakie rozwiązania zastosowano w Biohacking ORB?
Poradnik wyboru systemów alarmowych: kluczowe cechy i funkcje do rozważenia
/
Poradnik wyboru systemów alarmowych: kluczowe cechy i funkcje do rozważenia
Przekonaj się, jak wybrać właściwy system alarmowy dla twojego domu czy biura, dowiedz się więcej o kluczowych cechach i funkcjach, które powinieneś wziąć pod uwagę przed zakupem.