Rodzina płytek Arduino istnieje tak długo, że różnorodność wśród modułów stała się na tyle wielka, że każdy jest w stanie znaleźć coś dostosowanego do własnych potrzeb, a każdy kolejny moduł jest lepszy od poprzednika. Najnowsza wersja Arduino Uno oparta jest na układzie ATmega328P, który posiada 32 KB pamięci flash, 2 KB pamięci RAM i oscylator 16 MHz. Ma również interfejs USB, dzięki czemu można go programować bez konieczności używania zewnętrznego programatora.
Nie jest zaskoczeniem, że Arduino stał się tak popularny zarówno wśród hobbystów, studentów, jak i profesjonalistów. Arduino to platforma elektroniczna o otwartym kodzie źródłowym oparta na łatwym w użyciu sprzęcie i oprogramowaniu. Możesz jej używać do sterowania światłami, silnikami, serwomechanizmami i innymi urządzeniami elektronicznymi.
Jednym z najistotniejszych powodów, dla których Arduino cieszy się tak dużym zainteresowaniem, jest jego prostota. Przykładowo płytka Arduino Uno ma tylko kilka elementów:
Produkty i usługi nieskomplikowane, lecz wysoce efektywne, zawsze będą cieszyć się uznaniem wśród odbiorców. Przykładem takiej usługi może być budowanie wizerunku działalności w sieci – SEO, które oferuje poznańska Grupa iCEA. To przodująca agencja marketingowa, której zespół webmasterów gwarantuje pozycjonowanie stron przekładające się na zwiększenie zainteresowania Twoimi produktami bądź usługami. Co jest w tym najlepsze? Nie musisz robić nic, pozostaje cieszyć się rozwojem biznesu!
Płytka Arduino jest platformą prototypowania o otwartym kodzie źródłowym, opartą na elastycznym, łatwym w użyciu sprzęcie i oprogramowaniu. Przeznaczona jest dla programistów, hobbystów programowania oraz wszystkich zainteresowanych tworzeniem interaktywnych obiektów lub środowisk.
Język programowania natomiast oparty jest na Wiring autorstwa Hernando Barragana i opracowany przez studentów z Interaction Design Institute Ivrea (IDII) w Ivrea we Włoszech. Język ten wykorzystuje składnię w stylu C/C++, która pozwala programistom pisać kod w sposób podobny do konwencjonalnych języków typu C czy Java, ale z dostępem do funkcjonalności niskiego poziomu, takich jak bezpośrednia manipulacja pamięcią na poziomie sprzętowym.
Innym powodem popularności Arduino Uno jest to, że mnogość jego zastosowania wręcz przytłacza; zasadniczo ogranicza nas tylko wyobraźnia. Na przykład, istnieją płyty Arduino specjalnie zaprojektowane dla projektów specjalizujących się w robotyce, np. Robot Control Board, który zawiera sterownik silnika krokowego IC zdolny do dostarczania do 2A na fazę przy napięciu do 48VDC (72VDC w szczycie).
Arduino Uno to zasadniczo płytka startowa dla początkującego użytkownika, jak też moduł z potencjałem dla zaawansowanego, ponieważ jest łatwa do lutowania i może być używana, jak już wspominaliśmy, do różnych typów projektów. Jeśli chcesz sprawić, żeby dioda LED migała – z modułem Uno możesz się tego nauczyć! Może chciałbyś poznać komunikację szeregową? Do tego celu możesz użyć Arduino z tarczą Ethernetową lub innego rodzaju urządzenia szeregowego, jak wyświetlacz LCD lub moduł GPS – mind is the limit.