Innowacje

Jak sztuczna inteligencja pomaga piłkarzom i trenerom?

Nowoczesne rozwiązania technologiczne stały się nieodłącznym elementem większości dyscyplin sportu na świecie. Jak sztuczna inteligencja (AI) pomaga piłkarzom i trenerom?

Sztuczna inteligencja a praca sztabów szkoleniowych

Jednym z elementów, na który najsilniej wpłynęła sztuczna inteligencja w piłce nożnej, jest przygotowanie taktyczne oraz proces treningowy. Dzięki rozbudowanym statystykom i możliwości szczegółowej analizy materiałów wideo sztab szkoleniowy każdej z drużyn ma szansę dokładnie sprawdzić konkretne sposoby gry przeciwnika i idealnie dobrać taktykę rozegrania spotkania.

Większość klubów ma swoich własnych danologów i statystyków, którzy zajmują się dogłębną analizą poszczególnych zespołów i pojedynczych zawodników. Niektóre drużyny decydują się na korzystanie z usług zewnętrznych firm, które zajmują się prowadzeniem fachowych statystyk. Bazy danych tworzone za pomocą specjalnie napisanych algorytmów pozwalają na analizowanie szczegółowych danych nawet w czasie rzeczywistym, co umożliwia swobodniejsze wprowadzanie zmian w sposobie rozegrania meczu jeszcze w trakcie jego trwania.

Piłkarski skauting AI

Oprócz rozbudowanych i szczegółowych statystyk w skautingu pomocny okazuje się także nowoczesny system kamer. Nagrywany obraz jest w czasie rzeczywistym przeistaczany w technologii 3D, tworząc kompleksowe wideo. Na jego podstawie sztuczna inteligencja przeprowadza dokładną analizę sposobu gry i efektywność obserwowanego zawodnika. Zebrane dane pozwalają na stworzenie modelu rozwoju konkretnego piłkarza, a tym samym uwidocznić postępy oraz potencjalne zalety gry zawodnika. Sztuczna inteligencja zdecydowanie usprawniła cały proces i umożliwiła przeprowadzenie go w formie zdalnej.

Transmisję na żywo lub odtworzone materiały pozwalają na analizę postawy graczy z boisk na całym świecie bez odejścia od biurka. Co więcej, kompleksowe dane pozwalają także umieścić wyniki potencjalnego gracza na tle innych zawodników rywalizujących w tej samej lidze i zweryfikować, czy w innym klubie nie ma bardziej wartościowego gracza. Sztuczna inteligencja za pomocą specjalnych algorytmów jest w stanie wychwycić ukryte zależności, które nie byłyby dostrzegalne nawet dla najbardziej doświadczonego skauta.

„Gdy jesienią byliśmy w Lizbonie przy okazji meczu Ligi Europy z Benficą, mieliśmy okazję poznać szefa działu analiz,…

Opublikowany przez Football Courses Piątek, 26 lutego 2021

Prowadzenie meczu piłkarskiego

Sztuczną inteligencję wykorzystuje się nie tylko poza boiskiem, ale przede wszystkim w trakcie rozgrywanego meczu. Nowoczesna technologia pozwala na rejestrowanie meczów, w taki sposób, że jednocześnie analizuje szczegółowe parametry gry w rzeczywistym czasie. Na boisku, w piłce, a także strojach zawodników umieszczone są specjalne czujniki, które pozwalają na monitorowanie prędkości i rotacji piłki, umożliwiają śledzenie przebiegu podań między piłkarzami, a także przewidywać powodzenie konkretnych zagrań.

Za pomocą sztucznej inteligencji bada się także poprawność wykonywanych akcji oraz ich zgodność z obowiązującymi przepisami (m.in. system VAR). Nowatorskim rozwiązaniem technologicznym, które rozwinęło piłkę nożną było wprowadzenie systemu goal-line, który monitorował przekroczenie przez piłkę linii bramki. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko pomyłki sędziego, a informacja o bramce pojawiała się w systemie już po kilku sekundach.

Sztuczna inteligencja w innych dyscyplinach sportu

Sztuczna inteligencja oraz wszelkie innowacje technologiczne znacząco wpłynęły na rozwój światowego sportu. Dyscypliny, które regularnie korzystają z nowoczesnych rozwiązań technologicznych, jest mnóstwo, a niektóre z nich nie mogłyby być realizowane bez wsparcia technicznego. Jednym z takich sportów jest Formuła 1. Oprócz inteligentnych systemów i specjalnie napisanych algorytmów w dyscyplinie korzysta się także ze specjalnych czujników umieszczonych na bolidzie. Szacuje się, że na jednym pojeździe może się znajdować jednocześnie nawet 400 nowoczesnych czujek badających szczegółowe parametry. Z możliwości sztucznej inteligencji (AI) korzysta także siatkówka, tenis ziemny, lekkoatletyka, kolarstwo, skoki narciarskie czy koszykówka.

Foto wyróżniające: Plumb Images / Leicester City FC via Getty Images

Joanna Nowak
Media i copywriting towarzyszą jej od czasów studiów. Ukończyła Filologię Polską ze specjalnością dziennikarstwa, a obecnie studiuje Dziennikarstwo i Komunikację Społeczną z ukierunkowaniem na Dziennikarstwo Sportowe i Zarządzanie w sporcie. Wolny czas spędza aktywnie na spacerach lub w domu z dobrą książką.
  Footbonaut – tak wygląda piłkarski trening nowej generacji!
  Poprzedni artykuł
  Realme Band 2 – świetna opaska sportowa w uczciwej cenie wkrótce trafi na salony!
  Następny artykuł

  Może Ci się spodobać

  Komentarze

  Zostaw komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Więcej w Innowacje